Otwarcie nowego budynku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych
W Olsztynie odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych (przy ul. Kościńskiego), które połączone było z obchodami Międzynarodowego Dnia Strażaka.
Całkowita wartość inwestycji wyniosła 20 mln zł.
Zadanie pod nazwą „Remont i modernizacja budynku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przy ul. Kościńskiego w Olsztynie” było współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 z zakresu osi priorytetowej 4 – Efektywność energetyczna, Działanie 4.3 Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków, Poddziałanie 4.3.1 Efektywność energetyczna w budynkach publicznych, Schemat A.
Celem projektu była termomodernizacja budynku, w wyniku której nastąpiło zwiększenie jego efektywności energetycznej. Projekt termomodernizacji stanowił tylko część zadania polegającego na kompleksowym remoncie i modernizacji budynku (wartość projektu wynosiła blisko 7,8 mln zł, natomiast unijne dofinansowanie – 3,7 mln zł).
– Po dwóch latach trwania procesu inwestycyjnego, poprzedzonego dwuletnimi przygotowaniami, nadchodzi czas oddania mieszkańcom Olsztyna i całego regionu nowoczesnego obiektu na miarę XXI wieku – mówił podczas uroczystości Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Cieszę się, że budynek doczekał się gruntownej przemiany i zostaje otwarty w nowej formie. To dzięki organizacji różnorodnych wydarzeń nasz region staje się coraz bardziej rozpoznawalny w szerokim świecie, to właśnie one stają się naszą wizytówką. Liczę, że spragnieni kontaktu będziecie Państwo z oferty Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych szeroko korzystać.
Głównym pomieszczeniem obiektu jest wielofunkcyjna sala z dużą sceną i ze składanymi widowniami na ponad 400 miejsc siedzących. Przy złożonych widowniach sala jest ogromnym parkietem tanecznym.
Nierozłącznie związane z salą wielofunkcyjną są pomieszczenia naprzeciwko sceny – do sterowania transmisją światła, dźwięku i obrazu. Są dwie garderoby za sceną. Jest osobna sala konferencyjna dla kilkunastu osób, z własnym nagłośnieniem i multimediami. Znajdują się również pomieszczenia biurowe dla obsługi administracyjno-technicznej i pomieszczenia socjalne. Jest duży reprezentacyjny hall na parterze, z szatnią, barem i foyer.
Główna sala jest wielofunkcyjna – także koncertowa, ale i kinowa, teatralna, wreszcie konferencyjna. Można zrealizować koncert różnych gatunków muzycznych, ale i projekcję kinową – jest doskonały projektor i wielki ekran. Także można wystawić spektakl teatralny.
Zapewniona jest możliwość tłumaczenia na trzy języki, w tym język migowy. W układzie konferencyjnym, dodatkowo jest możliwość podziału na dwie mniejsze, niezależne sale, każda z własnym nagłośnieniem, oświetleniem i dowolnym układem miejsc siedzących.
Mniej widoczna jest ta najważniejsza, nowoczesna, cyfrowa wielofunkcyjność sali. W górze nad sceną są reflektory, głośniki, kilka kamer, ale najważniejsze jest niewidoczne – ukryta pod akustycznymi ścianami inteligentna sieć, zapewniająca funkcjonowanie infrastruktury sali koncertowej, kinowej, teatralnej czy konferencyjnej. Sala wyposażona jest w doskonały system projekcji kinowej i ogromny ekran, w równie dobry sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy; odtworzona została mechanika sceniczna z kurtynami i innymi elementami teatralnymi.
Po uroczystościach otwarcia budynku odbyły się obchody z okazji święta patrona strażaków św. Floriana.
Uroczystości otworzył marszałek Gustaw Marek Brzezin, który pełni jednocześnie funkcję prezesa wojewódzkich struktur Ochotniczych Straży Pożarnych na Warmii i Mazurach.
– W odbiorze społecznym działalność straży pożarnej z roku na rok zyskuje zwolenników i sympatyków. Każdego roku zwiększa się również zakres, a także częstotliwość podejmowanych przez strażaków działań ratowniczych – mówił Gustaw Marek Brzezin. – W codziennej służbie udowadniacie Państwo, jak ważna jest chęć i umiejętność niesienia skutecznej pomocy. Dzisiaj możemy z dumą powiedzieć, że jesteście Państwo zawsze tam, gdzie trzeba nieść pomoc, ratować dobytek, a często również ludzkie życie. Dlatego istnieje nieustająca potrzeba doskonalenia się w tym zakresie i doposażenia straży pożarnej.
Podczas obchodów zasłużonym dla pożarnictwa zostały wręczone odznaczenia i medale. Uchwałą Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali je:
1. złoty medal za zasługi dla pożarnictwa:
– Andrzej Abako
– Jarosław Korgul
– Leon Kasperk|
– Kamil Brooks
– Adam Urbanek
– Grzegorz Nowak
– Bożena Żochowska
– Zenon Żochowski
2. srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa:
– Michał Senkbiel
– Grzegorz Gut
– Dariusz Dolat
– Grzegorz Drozdowski
– Jan Kasprowicz
– Anna Romańczuk-Koprucka
– Tomasz Czarniewski
- brązowe medale za zasługi dla pożarnictwa:
– Marcin Łukasz Podliński
– Piotr Kowalski
– Magdalena Kryks
– Zuzanna Nadolska
– Patrycja Krzywonos
– Anna Wilkaniec
– Rafał Dobrenko
– Sebastian Miszki
(wwim)