AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Pamiętajmy o paragonie

Przypominamy, że warto świadomie dokonywać zakupu towarów i usług a w konsekwencji nie wspierać szarej strefy. Konsument powinien pamiętać, by żądać paragonu a przedsiębiorca, by paragony wydawać.

Sezon urlopowy w pełni a co za tym idzie w miejscowościach turystycznych widać coraz więcej wczasowiczów. To czas wzmożonych zakupów i intensywnego korzystania z różnego rodzaju usług, zwłaszcza gastronomicznych. Dlatego oprócz całorocznie działających punktów sprzedaży i usługowych, pojawia się wiele punktów sezonowych. Przypominamy, że w przypadku, gdy sprzedawca zobowiązany jest do prowadzenia sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, musi wydawać paragon. Należy pamiętać, że niewydanie paragonu jest niezgodne z przepisami. Może to oznaczać, że sprzedawca zataja wysokość przychodów a brak paragonu, to między innymi niższe wpływy do budżetu państwa. To także zaburzenie zasad zdrowej konkurencji a także utrudnienie dochodzenia swoich praw.

Zalety płynące z wzięcia paragonu:

możliwość złożenia reklamacji

pewność że nie zostaliśmy oszukani

wsparcie przedsiębiorców prawidłowo wywiązujących się z obowiązków podatkowych

gwarancja, że zapłacony i wliczony w cenę podatek VAT został zaksięgowany i przekazany do budżetu państwa

pewność, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji.

Należy nie tylko żądać paragonu, ale również go sprawdzić. W branży gastronomicznej zauważalna jest praktyka wydawania klientom tzw. rachunku lub paragonu kelnerskiego, w miejsce paragonu fiskalnego. Rachunek kelnerski może mieć postać dokumentu wypisanego odręcznie, na bloczku oznaczonym np. jako „pokwitowanie wpłaty”. Może to być również dokument, który jest zbliżony z wyglądu do paragonu fiskalnego. Nie jest to jednak paragon fiskalny, jeżeli nie pochodzi z wydruku z kasy rejestrującej. Taka transakcja nie jest rejestrowana na kasie fiskalnej i w związku z tym należny od niej podatek nigdy nie zostanie zapłacony. Warto też pamiętać, że wydruk potwierdzenia zapłaty w punkcie sprzedaży kartą płatniczą lub kredytową nie zastępuje paragonu fiskalnego.

Wydanie paragonu świadczy przede wszystkim o tym, że działalność prowadzona jest w sposób uczciwy a sprzedawca jest gotowy wziąć odpowiedzialność za sprzedany towar lub usługę. Dlatego zawsze żądajmy paragonu.

(KAS Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!