Państwo Sawiccy z medalami za długie pożycie małżeńskie

W minioną sobotę, 19 października 2019 roku, w zabytkowym ratuszu w Morągu Państwo Halina i Wincenty Sawiccy z Żabiego Rogu zostali odznaczeni  prezydenckimi Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Tego dnia jubilaci świętowali 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego.

W imieniu prezydenta Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, w obecności najbliższej rodziny, wręczyła jubilatom Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Morągu Dorota Bazylewicz.

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie został ustanowiony ustawą z dnia 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach (Dz.U. z 2019 r. poz. 25),  jako nagrodę dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim.

Odznaką Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest medal w kształcie stylizowanej, sześciopromiennej, srebrzonej, oksydowanej gwiazdy o średnicy 35 mm z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Na awersie w środku medalu, na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią umieszczone są dwie srebrzone, oksydowane róże. Na odwrotnej stronie w środku umieszczony jest monogram RP, a w otoku napis: ZA DŁUGOLETNIE POŻYCIE MAŁŻEŃSKIE.

Medal zawieszony jest na różowej wstążce szerokości 35 mm z pionowym białym paskiem pośrodku szerokości 4 mm.

Jak powiedział nam Dawid Sawicki, wnuk jubilatów, ich recepta na tak długie pożycie małżeńskie, to : –  bycie ze sobą na dobre i na złe. Przy tej okazji chciałbym swoim dziadkom życzyć kolejnych długich wspólnych lat, dużo zdrowia, dalszego szczęścia i wielu wspólnych chwil małżeńskich spędzonych wspólnie z rodziną oraz wnukami.

Drodzy Jubilaci!W tak pięknym dniu, jakim jest 50. Rocznica Waszego Ślubu my Wam życzymy wszelkiej pomyślności, pociechy z dzieci i wnuków oraz doczekania w dostatku i zdrowiu Dębowych Godów.(red./fot. archiwum rodzinne)