AktualnościHALO MORĄG

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej pomaga niedosłyszącym

W 2019 roku w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej  w Morągu rozpoczął się proces modernizacji nagłośnienia. W minionym tygodniu zakończył się kolejny jego etap. Zostało ukryte okablowanie. W kościele pojawiła się pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących.

– Pod względem słyszalności i zrozumiałości mowy pętla indukcyjna jest nieoceniona, bowiem pozwala na zwiększenie zrozumiałości mowy o 70%, a nawet o 100% -mówi Ks. Piotr Molenda – proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Morągu.
Co to jest pętla indukcyjna?
Pętla indukcyjna (induktofoniczna) to potoczna nazwa systemu wspomagania słuchu, umożliwiającego osobie niedosłyszącej odbiór nieskazitelnie czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną (T), w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy. Choć nie generuje żadnych dźwięków, można ją nazwać nagłośnieniem dla osób słabo słyszących.
Pętle indukcyjne są bardzo pomocne tam, gdzie zwykłe, akustyczne systemy nagłośnienia nie dają najmniejszej korzyści osobie z aparatem słuchowym – zwłaszcza w miejscach, gdzie panuje duży hałas lub o dużym pogłosie. Stosuje się je również tam, gdzie potrzebna jest dobra zrozumiałość mowy, na przykład w urzędach czy biurach obsługi klienta. Dzięki pętlom indukcyjnym poprzez wyeliminowanie szumu z otoczenia zrozumiałość mowy jest idealna.
– Montaż pętli indukcyjnej jest niesamowicie trudnym zabiegiem, dlatego pętla została zamontowana w jednej części nawy bocznej kościoła. Prowizoryczny schemat pokazuje, w którym miejscu kościoła pętla działa.  Skorzystanie z pętli najprawdopodobniej będzie wymagało uaktualnienia oprogramowania aparatu słuchowego. Wiem jednak, że nie każdy aparat słuchowy posiada taką funkcję – wyjaśnia Ks. Piotr Molenda.

Parafia zamierza kupić kilka odbiorników, które będą umożliwiały odsłuch w pętli indukcyjnej. Skorzystanie z nich będzie wymagało tylko posiadania własnych słuchawek na wyjście mini jack 3.5mm.
(red./fot. archiwum parafii)

error: Nie kopiuj!!!