PASOŻYTY – ZAGROŻENIE ZDROWIA DZIECI

„Pasożyty – małe patogeny, ogromne zagrożenie zdrowia dzieci” to wykład, który wygłosił Janusz Dzisko, warmińsko-mazurski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny podczas XVIII ogólnopolskiej konferencji Polka w Europie. Organizatorem kongresu, który odbył się w Szpitalu Uniwersyteckim w Olsztynie  było Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.

Wojewódzki inspektor sanitarny tłumaczył podczas konferencji, że w momencie wzrostu młodego człowieka schorzenia wywoływane przez pasożyty przewodu pokarmowego mogą mu przysporzyć wielu kłopotów i to zarówno ze zdrowiem, jak i zachowaniem:
– dzieci mogą się czuć źle,
– mogą być osłabione,
– mogą mieć problemy z koncentracją, zachowaniem uwagi i skupienia.
Oznacza to, że rozwój młodego człowieka może być zaburzony.

Wyjaśnił też, że często zarażenia pasożytami nie są diagnozowane, a u dzieci podejrzewa się alergie lub  wyniki wskazują na anemię. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy dziecko nie zaraziło się pasożytami.

Świadomość zagrożeń sprawiła, że WSSE w Olsztynie prowadzi akcję bezpłatnych badań parazytologicznych w wybranej grupie przedszkolaków prowadzi na Warmii i Mazurach WSSE w Olsztynie.

Badania z lat 2002-2006 wykazały dużą częstość występowania infekcji pasożytniczych wśród dzieci przebywających w zamkniętych skupiskach: 9,80% dzieci zarażonych w przedszkolach, 40% dzieci zarażonych w domach dziecka.

WSSE w Olsztynie udostępnia broszurę, pomocną w zapoznaniu się z informacjami o chorobach wywoływanych przez pasożyty.

http://wsse.olsztyn.pl/pliki/opzioz/broszura_internet_parazyty.pdf

(WSSE Olsztyn)