AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

PASY BEZPIECZEŃSTWA – CO WARTO WIEDZIEĆ ?

Kto powinien zapinać pasy, a kto jest zwolniony z tego obowiązku? Lekceważąc przepisy ruchu drogowego możemy nie tylko otrzymać mandat karny, ale również narażamy się na obrażenia ciała podczas zdarzenia drogowego…

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa istnieje w Polsce już od dawien dawna. Początkowo dotyczył on tylko osób jadących samochodem na przednich siedzeniach i poza obszarem zabudowanym. Dopiero w 1991 roku został wprowadzony w życie powszechny obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa i obejmuje on wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe. Istnieją jednak wyjątki, które zwalniają kierowców z korzystania z pasów bezpieczeństwa. Zgodnie z art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczą one m. in.:

osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,

kobiety o widocznej ciąży,

kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera,

instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,

policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej,

funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności służbowych,

żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych,

zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej,

konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych,

osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim (…).

Pasy bezpieczeństwa w naszym samochodzie odgrywają bardzo ważną rolę i stanowią najlepszą ochronę dla nas oraz naszych pasażerów. Przytrzymują one nasze ciało, nie pozwalają na przemieszczanie się lub uderzenie o wszelkiego rodzaju elementy znajdujące się w pojeździe. Aby spełniały swoją funkcje muszą jednak być prawidłowo założone, mieć odpowiednią wysokość, przylegać do ciała i  nie mogą być poskręcane. Luźny pas spowoduje przemieszczenie się naszego ciała, co w trakcie wypadku drogowego może skutkować obrażeniami, których przecież możemy uniknąć – jeśli zapniemy prawidłowo pas.

Pamiętajmy, że prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa:

powinien płasko przylegać do ciała,

pas biodrowy ma opinać biodro poniżej brzucha,

pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia,

pas działa tym skuteczniej, im ściślej przylega do ciała.

Kierowca jadący samochodem, który ma niezapięte pasy bezpieczeństwa, musi liczyć się z konsekwencją otrzymania mandatu karnego w kwocie 100 zł i 2 punktów karnych (art. 97 KW w zw.  z art. 39 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Natomiast, gdy przewozimy pasażerów, którzy nie zapieli pasów bezpieczeństwa, możemy otrzymać mandat karny w kwocie 100 zł i 4 punktów karnych (art. 97 KW w zw. z art. 39 ust.1 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

(KSP)

 

error: Nie kopiuj!!!