Warmia i Mazury

PCPR Ostróda: Wspierajmy się w tym trudnym czasie

Koronawirus zamknął nas w domach. Ograniczenia i emocje z tym związane odczuwają najdotkliwiej dzieci i rodzice. Dlatego chcemy DRODZY RODZICE żebyście wiedzieli, że najważniejsze jest to, że w sytuacji zagrożenia jesteście razem i w naturalny sposób, dzieci zawierzają Wam i zdobywają ufność, że wszystko będzie dobrze. Wy jesteście ich bezpiecznym środowiskiem.

 Drodzy Rodzice:

  • Rozmawiajcie. Potrzeba jest rozmawiać wprost o tym, co się dzieje, co dziecko czuje i przeżywa. Ważne, aby dziecko wiedziało, że jesteście gotowi o tym rozmawiać, że może w każdej chwili przyjść i opowiedzieć o swoich uczuciach i myślach. Słuchajcie uważnie tego co mówi Wasze dziecko. Ono swoimi własnymi słowami opowie to, co czuje i myśli,
  • Chrońcie dzieciprzed nadmiernym oglądaniem telewizji i słuchaniem wiadomości. Tego typu działania mogą wywoływać nadmierny lęk i napięcie.
  • Pamiętajcie, że Wasz spokóji radzenie sobie z tą sytuacją – to spokój i sposób radzenia sobie Waszych dzieci. One uważnie Was obserwują. Jeśli sami jesteście zaniepokojeni – porozmawiajcie z kimś bliskim, poradźcie się specjalisty, znajdźcie ukojenie w codziennych czynnościach.
  • Humorto dobry mechanizm obronny każdego człowieka. Dostrzegajcie zabawne strony bycia w domu, kiedy jest to możliwe.
  • Ważny jest porządek dnia. Ustalcie go z dziećmi. W tym, konkretne zadania w domu, np. czas na naukę, czas na wspólną isamodzielną zabawę, gry planszowe oraz czas na rytuały wieczorne (te co zawsze i nowe). Dzieci będą się czuły bezpieczniej i łatwiej będzie unikać konfliktów, jeśli będą ustalone jasne zasady i rytm dnia. Możecie stworzyć razem plan dnia na czas izolacji.
  • W ciągu dnia warto też stworzyć powtarzalne działanie całej rodziny, najlepiej o określonej porze – czyli rytuał, np. wspólne rysowanie, rodzinna gra planszowa, wspólne gotowanie, wspólny wieczór – wyciszające spotkanie.

Poniżej ciekawe pomysły na wspólne, pożyteczne i kreatywne spędzanie czasu razem J

https://www.youtube.com/watch?v=50TM3qolQwo

https://www.youtube.com/watch?v=fuURn21kZvY

https://www.youtube.com/watch?v=W97JyNzzQHQ

https://portal.librus.pl/artykuly/byc-rodzicem-w-czasie-kwarantanny

(PCPR Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!