KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Pięć dni z filmem na Warmii i Mazurach

Tegorocznym hasłem WAMA Film Festival, który potrwa od 5 do 9 października 2021 roku w Olsztynie, jest „NORMALNOŚĆ”.

WAMA Film Festival w Olsztynie jest największym wydarzeniem filmowym na Warmii i Mazurach.

Wydarzenie stara się od pierwszej edycji oddać najlepiej wyjątkowy charakter miasta i regionu, w którym się odbywa. Warmia i Mazury to miejsce różnych kultur, religii, zwyczajów o wyjątkowej historii oraz unikatowej przyrody.

Festiwal konsekwentnie realizuje coroczny program w oparciu o kontekst tematyczny dotyczący wielokulturowości. Organizatorzy podkreślają szczególne znaczenie różnorodności kulturowej i etnicznej Warmii i Mazur, gdzie żyją Polacy, Białorusini, Litwini, Ukraińcy, mniejszość niemiecka, romska i żydowska. Ten wielokulturowy tygiel jest źródłem tematycznej inspiracji dla linii programowej festiwalu.

Ludzie żyjący w symbiozie na Warmii i Mazurach mają naturalną potrzebę rozmawiania o wielokulturowości i swojej tożsamości. Tematyka społeczna, aktualne problemy świata społeczeństw, to wątki stale obecne w programie festiwalowym adresowanym do widzów otwartych na mądre kino.

Oprócz młodych pasjonatów kina z Polski, będziemy również gościć w Olsztynie młodych filmowców z Norwegii, Francji i Włoch oraz młodzież z Ukrainy.

Z inicjatywy organizatorów WAMA Film Festival Marcina Kota Bastkowskiego i Macieja Dominiaka, od tegorocznej edycji festiwalu „Nagroda Jury Warmii i Mazur” będzie nosiła imię zmarłej w 2021 roku Anny Wasilewskiej (zasiadała m.in. w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego w latach 2010-2015). To wyraz szczególnego uznania twórców największego wydarzenia filmowego Warmii i Mazur dla osoby, bez której festiwal nie miałby szans powstać i rozwijać się w stolicy regionu.

Seanse będą odbywać się w Multikinie, które mieści się w galerii handlowej przy ul. Tuwima 26. Ceremonię zamknięcia zaplanowano na 9 października (o godz. 20.30) w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Festiwal od samego początku istnienia wspiera samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz szczegółowy program

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!