AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Pierwsza przysięga i promocja podoficerska na własny sztandar

Zwieńczeniem 16 dniowego szkolenia podstawowego w dniu dzisiejszym była uroczystość przysięgi wojskowej. Słowa roty wypowiedziało 54 żołnierzy Obrony Terytorialnej w tym 19 kobiet. Uroczystość odbyła się na koszarach 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu. Była to pierwsza przysięga wojskowa złożona na własny sztandar, sztandar 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Meldunek o gotowości do uroczystości dla Zastępcy Dowódcy Brygady ppłk. Artura Lichończaka złożył Zastępca Dowódcy Batalionu mjr. Dariusz Mazur.

„18 październik 2020 roku to jeden z tych wyjątkowych dni, który zapisze się w historii Brygady naszej społeczności, nie tylko przez słowa przysięgi wojskowej, ale przez to że macie ten ogromny zaszczyt jako piersi żołnierze wypowiedzieć słowa roty na Sztandar 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej” – przemówił ppłk. Artur Lichończak, Zastępca Dowódcy 4.W-MBOT

Sztandar Wojskowy 4.W-MBOT to największy akt zaufania społeczności Warmii i Mazur do naszej Brygady. Jest symbolem mocnych więzi łączących wojsko i lokalną społeczność, którą jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mamy strzec, wspierać i chronić przed zagrożeniem.

„Wszyscy jesteśmy tu po to by stać się oparciem dla naszej ojczyzny. Gotowi do służby naszej ojczyźnie i narodowi polskiemu, gotowi stać na straży bezpieczeństwa lokalnej społeczności” – w imieniu wszystkich żołnierzy OT szkolenia podstawowego, mówi szer. Kamil Piekart

Program uroczystości przewidział również promocję podoficerską 42 żołnierzy, którzy ostatnie 3 miesiące realizowali kurs podoficerski Sonda. W dniu dzisiejszym zostali mianowani kapralami Wojska Polskiego, akty mianowania wręczył Zastępca Dowódcy wraz z st. chor. sztab. Mariuszem Witkowskim.

„Wierny przysiędze wojskowej, świadom godności podoficera Wojska Polskiego, składam Tobie Ojczyzno uroczyste ślubowanie. Będę Ci służył zawsze wszędzie i w każdej potrzebie…” – powtarzali żołnierze mianowani na pierwszy stopień podoficerski.

Z wiadomych przyczyn nie mogliśmy gościć zwykle licznego grona gości oraz rodzin bliskich żołnierzy. Nadmieniam, że wszystkie czynności związane z uroczystością były dostosowane do obecnych wymogów bezpieczeństwa i zaleceń służb sanitarnych.

(Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4 W-MBOT/ fot. Krzysztof Mystkowski/DWOT)

error: Nie kopiuj!!!