Warmia i Mazury

Pierwsze w Polsce takie porody odbyły się w Szpitalu Wojewódzkim

Lekarze i położne z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego brali udział w serii operacji przeprowadzonych przez specjalistów z Francji, którzy przeprowadzali zabiegi cięcia cesarskiego metodą FAUCS, nazywaną „porodem brzusznym”, która omijając jamę otrzewnową jest mniej bolesna dla rodzącej, pozwala jej szybciej wrócić do sprawności, eliminuje ryzyko niepłodności, a dzięki zastosowaniu niektórych elementów porodu naturalnego zmniejsza ryzyko późniejszych schorzeń u noworodka.

Licząca 7 osób grupa: ginekolodzy położnicy Denis Fauck i Olivier Ami, anestezjolog Elena Ramajaki, położna Julie Douchez i pielęgniarki Małgorzata Zak, Barbara Luboz i Claire Staninfels w sobotę i niedzielę przyjęli kilka porodów. W zabiegach brali udział m.in. ginekolodzy-położnicy Marek Gowkielewicz, który był pomysłodawcą wizyty francuskich kolegów i Krzysztof Węgrzyn, anestezjolog Piotr Miller, a także położna oddziałowa Beata Binek i jej zastępczyni Jowita Dubel-Mikulska.
Pomocą w opiece nad noworodkami służyła Beata Dołżycka, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Maria Wiśniewska, kierownik Bloku Operacyjnego zapewniła odpowiednie warunki do przeprowadzania nowatorskich zabiegów. Wszystkie zakończyły się sukcesem. Ich przebieg śledzili inni pracownicy Szpitala dzięki bezpośredniej transmisji w sali audytoryjnej.
W piątek lekarze i pielęgniarki z Francji przeprowadzili szkolenie teoretyczne oraz warsztaty dla personelu Szpitala Wojewódzkiego, zwiedzili także Blok Operacyjny (przewodnikiem była Maria Wiśniewska) i Blok Porodowy.
W sobotę przedstawiciele Szpitala i francuscy goście opowiadali o zabiegach metodą FAUCS dziennikarzom podczas konferencji prasowej.
Jak zapowiada dr Janina Lipińska, zastępca ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, po przeszkoleniu lekarze i położne ze Szpitala Wojewódzkiego podejmą się przeprowadzania samodzielnie porodów metodą FAUCS.

(WSS Olsztyn)

 

error: Nie kopiuj!!!