AktualnościHALO MORĄG

Pierwsze w tym roku spotkanie edukacyjne morąskich diabetyków

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Morągu zorganizowało pierwsze w tym roku szkolenie. Wykład na temat wpływu otyłości na organizm człowieka przeprowadził doktor Cloud Mawa.

Ważnym i nieodłącznym elementem życia cukrzyka jest edukacja. Dlatego też nasze Stowarzyszenie przykłada wielką wagę do przekazywania swoim członkom merytorycznej wiedzy która ułatwi im życie z chorobą jaką jest cukrzyca.

Otyłość to choroba która wiąże się z nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonego ryzyka rozwoju powikłań. O tym, jakie to będą powikłania, decyduje stopień nadmiaru tkanki tłuszczowej, jej dystrybucja (rozmieszczenie) oraz czas trwania choroby. Najpowszechniej występują:

cukrzyca typu 2

dyslipidemia

nadciśnienie tętnicze

choroby układu sercowo-naczyniowego (np. choroba niedokrwienna serca, choroba wieńcowa, miażdżyca, udar mózgu, niewydolność serca)

niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby

ostre zapalenie trzustki

powikłania oddechowe (np. zespół bezdechu sennego, hiperwentylacja)

choroby układu ruchu – zapalenie kości i stawów.

Walka z otyłością to krok w kierunku zdrowia, poprawy jakości życia i zapobieganie licznym stanom chorobowym. Osoby chore na cukrzycę są szczególnie narażone na rozwój wymienionych chorób a otyłość zwiększa ryzyku ich występowania.

(PSD Morąg/fot. PSD Morąg)

error: Nie kopiuj!!!