AktualnościHALO MORĄG

Pierwsze w tym roku spotkanie edukacyjne u diabetyków

W morąskim ratuszu odbyło się pierwsze w tym roku szkolenie członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło w Morągu. Wykład „ Z rakiem można walczyć – profilaktyka” prowadziły dr med. Barbara Szostakiewicz i pielęgniarka oddziałowa z radioterapii Justyna Tomkiewicz. Panie przyjechały z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.Cukrzyca jest globalnym wyzwaniem, które dotyka ludzi na wszystkich kontynentach, w każdym wieku, z każdej grupy społeczno-ekonomicznej.

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu działa w następującym składzie: prezes Koła Małgorzata Jaśkowiak, wiceprezes Koła: Justyna Pieńkowska, sekretarz Koła: Krystyna Nowik, członkowie Koła:, Teresa Kugla, Urszula Wachcińska, Elżbieta Dąbrowska, Alicja Talaśka.

– Informacje o działalności i aktualnościach można także znaleźć  facebookowym profilu Koła Miejsko-Gminnego Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu. Koło Diabetyków w Morągu dba o integracje środowiska chorych na cukrzycę, organizuje w ciągu roku cykl spotkań i prelekcji edukacyjnych z zakresu wiedzy diabetologicznej i zakresu innych chorób. Osoby chore na cukrzycę, ich opiekunowie a także inni zainteresowani na spotkaniach w Ratuszu zapoznają się z problemami tej przewlekłej i nieuleczalnej choroby, z możliwościami rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych, i czynników ryzyka cukrzycy, jak zapobiegać cukrzycy typu 2 poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną – mówi Małgorzata Jaśkowiak, prezes Miejsko-Gminnego Stowarzyszenia Diabetyków w Morągu Koło Diabetyków w Morągu.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Morągu zaprasza w każdy poniedziałek w godzinach 9:00 – 13:00 do swojego biura w ratuszu miejskim w Morągu.

Cukrzyca należy do grupy chorób cywilizacyjnych. Są one ściśle związane z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życia i dietą. Nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny występowania cukrzycy typu 2. Szacuje się, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje blisko 3 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Morągu ściśle współpracuje z różnymi środowiskami medycznymi. m.in. spotkania odbywają się z lekarzem ds. diabetologii , dietetykami i innymi lekarzami oraz przedstawicielami szpitali głównie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

– Mamy bardzo szeroką gamę programów prozdrowotnych. Realizujemy programy profilaktyczne. Przynajmniej raz na kwartał przyjeżdżamy do morąskich diabetyków, żeby podzielić się z nimi tym, co jest najnowsze. Najnowsze trendy w medycynie, a w szczególności dotyczące właśnie diabetyków – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpital Zespolonego w Elblągu.

Jak dołączyć do stowarzyszenia? Wystarczy dostarczyć do biura orzeczenia o niepełnosprawności oraz zaświadczenie od lekarza o chorobie cukrzycowej.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!