Pierwsze zapalenie mózgu po odrze na Mazurach

14-letni chłopiec z Giżycka trafił do szpitala w Olsztynie z zapaleniem mózgu, które jest wynikiem zachorowania na odrę. To od bardzo wielu lat pierwszy przypadek w województwie warmińsko-mazurskim tak poważnego powikłania tej zakaźnej choroby.  

Od 1.01.2019 roku na Warmii i Mazurach łącznie zanotowano już 49 podejrzeń/zachorowań na odrę, w tym tylko w powiecie giżyckim 19, a w olsztyńskim 10. Potwierdzonych laboratoryjnie zostało 21 zachorowań, pozostałe zgłoszenia są badane.

Odra to choroba zakaźna wywoływana przez wirus. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną.
Charakterystycznymi objawami odry są:

– gorączka,

– ból gardła, kaszel,

– światłowstręt,

– mogą pojawić się duszność, sinica, przyspieszenie tętna,

– charakterystyczna senność i apatia (dziecko „przesypia” odrę), której nie można lekceważyć,

– wysypka, która najpierw obejmuje twarz oraz okolicę za uszami, a następnie lokalizuje się na skórze szyi, górnej części klatki piersiowej i pleców, aż w końcu obejmuje cały tułów i kończyny. Charakter wysypki stopniowo się zmienia.

Typowe objawy odry występują zwykle od 9 do 14 dni od momentu zakażenia, a  zakaźność obejmuje 5 dni przed pojawieniem się wysypki oraz 4 dni po jej ustąpieniu.

Dziecko chorujące na odrę powinno przyjmować dużo płynów i przede jak najwięcej odpoczywać. Odra u osób dorosłych obecnie zdarza się coraz częściej, a jej objawy są zbliżone do tych występujących u dzieci. Dużą rolę odgrywa tutaj wiek pacjenta – im jest on starszy tym przebieg odry cięższy i groźniejszy dla zdrowia.

Bardzo ważna jest izolacja chorego, żeby nie doszło do przeniesienia odry na pozostałe osoby.  

Odra może dać powikłania:

– bakteryjne zapalenie płuc, ucha środkowego, krtani,

– zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

– zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenia wielonerwowe lub nerwów czaszkowych,

– podostre stwardniające zapalenie mózgu (LESS), rozwijające się po wielu latach od przechorowania odry (średnio 5–8 lat), a kończące się śmiercią. 

W uniknięciu zakażeń pomagają szczepienia ochronne. W Polsce dostępna jest szczepionka skojarzona, chroniąca przed 3 chorobami zakaźnymi – odrą, świnką i różyczką (popularnie zwana MMR)  Skuteczność jest bardzo wysoka po podaniu dwóch dawek. Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-15 mies. życia oraz 6 roku życia. Osobom dorosłym szczepienia są zalecane.

Więcej na temat sczepień przeciw odrze:

http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/odra/

(WSSE Olsztyn)