Warmia i Mazury

Piesi, kierujący – wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych, rowerzystów, motocyklistów w dużej mierze zależy od nich samych. Od tego w jaki sposób zachowują się na jezdni, gdzie ją przekraczają i czy zwracają uwagę na inne osoby będące na drodze. Niechronieni uczestnicy dróg w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Policjanci apelują zarówno do kierujących jak i do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności w czasie gdy zapada już zmierzch. Pogoda, a w szczególności ograniczona opadami widoczność nie sprzyja bezpieczeństwu. Pieszym policjanci radzą używanie elementów odblaskowych nawet w terenie zabudowanym.

Policjanci przypominają rowerzystom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przepisach ruchu drogowego!

Rowerzysta na chodniku:

Chodniki są przeznaczone dla ruchu pieszych! Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko wtedy, gdy:

– opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem,

– szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni.

Wielu rowerzystów korzysta z chodników, co w wielu przypadkach podyktowane jest to poczuciem bezpieczeństwa, niekiedy brakiem dostępnej dla nich przestrzeni. Jeżeli jedziemy po chodniku, to warto pamiętać, że jesteśmy tam tylko gośćmi. Rowerzysta korzystający z chodnika musi pamiętać o tym, aby ustępować pierwszeństwa pieszym, jechać powoli i ostrożnie. Natomiast, gdy zostawiamy swój jednoślad przypięty do słupów, znaków czy barierek, róbmy to tak aby piesi mogli go bezpiecznie ominąć.

Ścieżki rowerowe

Rowerzyści mają swoją przestrzeń na drodze- ścieżki rowerowe. Rowerzysta jadąc drogą, gdzie jest ścieżka rowerowa lub wyznaczony pas dla rowerów, ma obowiązek z nich korzystać. Zatrzymując się czy to na drodze, czy na ścieżce rowerowej nie róbmy tego gwałtownie i na środku.

Przejścia dla pieszych!

Pasy przeznaczone są tylko dla pieszych!! Niestety nie wszyscy rowerzyści zwracają na to uwagę. Korzystając z przejścia dla pieszych rowerzysta ma obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.

Przypominamy! Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł

Przypominamy,

kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, w tym zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić go na niebezpieczeństwo;

kierowca, który skręca w drogę poprzeczną jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża;

pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami w strefach zamieszkania.

Obserwujmy drogę i jej otoczenie. Zamyślenie, pośpiech, skupienie wzroku na telefonie komórkowym może doprowadzić do nieostrożnego wejścia na przejście/jezdnię, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd. Na drodze warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. To, że my widzimy nadjeżdżające auto, nie oznacza, że kierowca również nas widzi. Pamiętajmy, świetnym sposobem na poprawę swojej widoczności są elementy odblaskowe. Warto z nich korzystać nie tylko po zmroku poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam gdzie teren jest nieoświetlony, a widoczność ograniczona np. przez warunki atmosferyczne.

Piesi, kierujący – wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, dlatego respektujmy obowiązki i wzajemnie szanujmy swoje prawa, a swoją odpowiedzialną postawą na drodze pokażmy, ze jesteśmy jej świadomymi użytkownikami.

(KWP Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!