Warmia i Mazury

Pionierska operacja kardiologiczna w Szpitalu Wojewódzkim

Po raz pierwszy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, a także po raz pierwszy w naszym województwie wykonano zabiegi przezskórnego (bez konieczności zabiegu kardiochirurgicznego) wszczepienia sztucznej zastawki aortalnej (TAVI – Transcatheter Aortic Valve Implantation) – informuje dr hab. n. med. Adam Kern, kierownik Pracowni Kardiologii Inwazyjnej.

W tym dniu przeprowadzono dwa zabiegi u pacjentów z ciężką stenozą aortalną, w wieku podeszłym, z licznymi obciążeniami, które sprawiły, że klasyczna operacja (z otwarciem klatki piersiowej) byłaby w ich przypadkach zbyt obciążająca i ryzykowna.

Zabiegi odbyły się na sali hybrydowej szpitala w składzie:

Kardiolodzy inwazyjni:

– prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski z Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie

– dr hab. n. med. Adam Kern

Kardiochirurdzy:

– lek. Grzegorz Szapiel

– lek. Marek Pietroczuk

Anestezjolog:

– Piotr Żurek

– Dzięki nowej metodzie leczenia mamy kolejny przykład dobrej współpracy zespołu lekarzy od zabiegów na sercu tzw. „Heart Team” złożonego z kardiologów inwazyjnych i kardiochirurgów – zaznacza dr Adam Kern.

I dodaje: – TAVI to metoda, która pozwala w sposób bezoperacyjny, podczas normalnej pracy serca wszczepiać protezę w miejsce chorej zastawki aortalnej. Dzięki temu, że używa się specjalnie skonstruowanej zastawki, którą można zwinąć do średnicy 6 mm oraz odpowiedniego systemu wprowadzania operację można wykonać przez tętnicę udową bez konieczności otwierania klatki piersiowej i stosowania krążenia pozaustrojowego (serce podczas procedury cały czas pracuje). Tak wykonany zabieg jest znacznie mniej obciążający dla organizmu pacjenta i może być jedynym ratunkiem dla osób, które z racji zaawansowanego wieku i chorób współistniejących nie mogą być operowani w sposób klasyczny.

(WSS Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!