AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Poczta ostrzega przed oszustami wykorzystującymi epidemię

Poczta Polska nie wysyła SMSów dotyczących dopłaty do przesyłki i nie zatrzymuje przesyłek do dezynfekcji. Prosimy o czujność i uważne czytanie otrzymanych wiadomości oraz zawartych w niej linków.

Przestępcy nie ustają w próbach wyłudzania pieniędzy. Najnowszy atak jest związany z obecną sytuacja epidemiologiczną. Cyberprzestępcy, podszywając się pod Pocztę Polską, wysyłają SMSy o zatrzymaniu przesyłki do dezynfekcji, w celu uzyskania korzyści majątkowych. W wiadomości jest zawarty link, który przekierowuje do fałszywej strony śledzącej przesyłkę wraz zawartą w niej informacją o wstrzymaniu przesyłki.

Aby przesyłka mogła trafić do odbiorcy należy uiścić opłatę za dezynfekcję. Po kliknięciu w przycisk PŁACĘ, system kieruje do sfałszowanej strony pośrednika w płatnościach. Następnie po wyborze banku klient jest kierowany na fałszywą stronę banku. Klient jest przekonany, że loguje się na stronę swojego banku, jednak ta strona również jest podstawiona (link w adresie jest inny niż adres banku). Klient definiuje osobę do której ma zostać przelana kwota – zatwierdza przelew kodem, jaki otrzymał smsem (kod jest widoczny dla złodzieja, ponieważ strona jest sfałszowana i każda operacja wykonywana na stronie jest monitorowana w czasie rzeczywistym). W otrzymanym SMSie kwota, którą Klient miał zapłacić nie jest równoważna z kwotą znajdującą się w otrzymanym SMSie (1,00 zł), może być nawet o kilkaset razy wyższa.

(Poczta Polska)

error: Nie kopiuj!!!