Warmia i Mazury

Podatnicy wygenerowali 2,4 mln mikrorachunków podatkowych

Numer swojego mikrorachunku podatkowego możesz sprawdzić na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Odnotowaliśmy 5,9 mln odwiedzin na stronie generatora oraz 2,4 mln wygenerowanych mikrorachunków. Pamiętaj o sprawdzeniu swojego mikrorachunku przed terminem płatności podatku.

Indywidualny rachunek podatkowy, czyli tzw. mikrorachunek podatkowy, służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Na mikrorachunek podatkowy wpłacisz także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych w PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

Numer mikrorachunku możesz sprawdzać wielokrotnie na stronie podatki.gov.pl, zawsze otrzymasz ten sam numer mikrorachunku, który został nadany tylko tobie.

Do wygenerowania mikrorachunku niezbędne jest podanie identyfikatora podatkowego dlatego upewnij się, który identyfikator jest dla ciebie właściwy.

Twoim identyfikatorem jest PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:

nie prowadzisz działalności gospodarczej

lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT

Twoim właściwym identyfikatorem jest NIP, jeśli:

prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT

lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

Z NIP skorzystasz również np. gdy pracujesz na umowę o pracę i zatrudniasz nianię lub ogrodnika, za których opłacasz składki ZUS.

W kontaktach z urzędem skarbowym posługuj się tylko jednym, właściwym dla ciebie, identyfikatorem podatkowym i wpłacaj podatki na jeden mikrorachunek podatkowy, wygenerowany dla tego identyfikatora.

Informacje o mikrorachunku i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz na stronie podatki.gov.pl.

(KAS Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!