Podróż kolejką przez malownicze tereny

Nieśpieszna podróż kolejką wąskotorową dostarcza niezapomnianych wrażeń. Na Warmii i Mazurach można z niej skorzystać na trasie: Ełk-Sypitki-Ełk. Jadąc stylizowanymi wagonami, pasażerowie podziwiają piękne krajobrazy i mazurską przyrodę.

Licząca sobie ponad sto lat Ełcka Kolej Wąskotorowa została wpisana do rejestru zabytków.

W kompleksie dworca pasażerowie mają możliwość zwiedzenie ekspozycji poświęconych kolejnictwu i pszczelarstwu, pracowni i galerii rzeźby oraz hali lokomotywowni z dawnym taborem. Przewozy pasażerskie dla turystów odbywają się składami z wagonami zamkniętymi i odkrytymi, ciągniętymi przez lokomotywę spalinową.

Jadąc przez malownicze tereny pomiędzy jeziorami Selment Wielki i Regielskim, skład mija stacje: Mrozy Wielkie, Regielnica, Kałęczyny i Laski Małe. Przejazd z Ełku do Sypitek trwa 45 minut. Po 1,5 godz. postoju pociąg wraca do Ełku. Podczas postoju dla chętnych jest organizowane ognisko (prowiant zapewniają sobie we własnym zakresie).

W 2019 roku regularne kursy dla turystów indywidualnych odbywają się: od początku maja do 23 czerwca – w soboty i niedziele, od 24 czerwca do końca sierpnia – we wtorki, w czwartki, piątki, soboty i niedziele, we wrześniu (do 21) – w soboty. Z Ełku pociągi odjeżdżają o godz. 10.00, z Sypitek – o godz. 12.15. Bilety należy nabywać w kasie w dniu przejazdu.

Zainteresowanym grupom przewoźnik oferuje możliwość wynajęcia składu na przejazdy w innych terminach oraz korzystania z dodatkowych atrakcji (np. ze spływu kajakowego rzeką Legą). W wakacje organizuje też cykl wycieczek kolejką połączonych z rajdami rowerowymi.

(wwim)