Podsumowanie policyjnej akcji „ZNICZ 2019”

Zakończyły się policyjne działania „ZNICZ 2019”. Policjanci dbali o bezpieczeństwo podróżujących oraz odwiedzających metropolie na terenie naszego powiatu. Wspierani przez strażników miejskich zapewniali płynność i bezpieczeństwo ruchu w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych naszego powiatu. Szczególną uwagę zwracali na bezpieczeństwo pieszych, których w tym okresie w rejonach cmentarzy jest znacznie więcej niż zwykle.

Policyjna akcja „ZNICZ 2019” rozpoczęła się w czwartek (31.10) i trwała do niedzieli (3.11) włącznie. Był to czas wzmożonej pracy policjantów, zarówno ostródzkiej drogówki jak również funkcjonariuszy patrolówki, dzielnicowych oraz kryminalnych.

Policjanci dbali o bezpieczeństwo podróżujących oraz odwiedzających metropolie na terenie naszego powiatu. Wspierani przez strażników miejskich zapewniali płynność i bezpieczeństwo ruchu w rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych naszego powiatu.

Ponadto, podczas działań policjanci udzielali wszechstronnej pomocy wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, ale również zdecydowanie reagowali na lekceważenie zasad bezpieczeństwa. Dużą uwagę zwracali na wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu, tj. na nadmierną prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa, jazdę bez pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików ochronnych. Podczas każdej kontroli drogowej badany był stan trzeźwości kierującego.

W wyniku przeprowadzonych działań policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie skontrolowali ponad 330 pojazdów. Ujawnili ponad 180 wykroczeń, z czego ponad 40 przypadków dotyczyła niestosowania pasów bezpieczeństwa oraz fotelików. Pozostałe to naruszenia przepisów ruchu drogowego przez pieszych oraz inne wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu, takie jak jazda bez pasów czy przewożenie dzieci bez fotelików.

Niestety mimo naszych licznych apeli i działań profilaktycznych, mundurowi zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących. Rekordzistą okazał się kierowca nissana, którego badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykazało ponad 3 promile.

Nietrzeźwy był również 25- letni motocyklista, który w miniony piątek (1.11) w Jędrychówku (gm. Morąg) na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, wywrócił się i uderzył w przydrożny słup. Mężczyzna ze złamaną nogą trafił do szpitala. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało 1 promil tej substancji.

Podczas tegorocznej akcji „Znicz 2019” doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Wczoraj (3.11) około godz. 6:30 na drodze K16 w Zawadach Małych kierowca seata jadąc w kierunku Olsztyna z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas jezdni, wjechał do rowu i uderzył w drzewo. Mężczyzna jechał sam. Według ustaleń policjantów nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. 20- latek w ciężkim stanie został zabrany do szpitala w Olsztynie Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Niestety, na skutek poniesionych obrażeń zmarł.

(KPP Ostróda)