Podsumowanie policyjnych działań „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”

Policjanci zakończyli działania „Bezpieczny Weekend- Boże Narodzenie”. Od wtorku (24.12.2019) funkcjonariusze ostródzkiej drogówki dbali o to, by każdy bezpiecznie dojechał na rodzinne spotkania i spokojnie wrócił do swojego domu. W ciągu 6 dni trwania akcji na terenie naszego powiatu nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Policjanci odnotowali 28 kolizji i zatrzymali 4 nietrzeźwych kierowców.

Długi świąteczny weekend już za nami. Od Wigilii (24.12.2019) do niedzieli  (29.12.2019) policjanci prowadzili działania pn. „Bezpieczny Weekend- Boże Narodzenie”. Na drogi wyjechało więcej policyjnych patroli. Wszystko po to, by każdy mógł bezpiecznie dojechać na wigilijną kolację i spokojnie wrócić do swojego domu.

Do głównych zadań funkcjonariuszy należało kontrolowanie stanu trzeźwości kierowców, sprawdzanie w jaki sposób przewożeni są pasażerowie, oraz eliminowanie z dróg kierowców z tzw. „ciężką nogą”. Policjanci kontrolowali również stan techniczny pojazdów.

Szczególną uwagę poświęcili także osobom pieszym. Sprawdzali, czy osoby poruszające się poza teren zabudowanym korzystają z elementów odblaskowych. Przyglądali się również relacjom kierowca- pieszy.

Świąteczny weekend bez wypadków

Jak mówią policjanci, mimo dużej liczby podróżujących ruch na drogach odbywał się płynnie. W długi świąteczny weekend na terenie naszego powiatu nie doszło do żadnego wypadku drogowego. W ciągu 6 dni trwania akcji „Długi Weekend- Boże Narodzenie” ostródzcy funkcjonariusze odnotowali 28 kolizji. W ich ręce trafiło czterech nietrzeżwych kierujących. Wśród zatrzymany nietrzeźwych kierowców były dwie kobiety. Rekordzistą długiego weekendu okazała się 54-letnia kobieta, która miała prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Kierująca prowadząc osobową toyotę uderzyła w znak drogowy znajdujący się na jednej z wysepek w Małdytach. Za popełnione przestępstwo oprócz odpowiedzialności karnej grozi jej teraz zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz wysoka grzywna.

Groźnie wyglądało zdarzenie na „starej siódemce” na wysokości miejscowości Wólka Majdańska. Kierujący osobowym VW najechał na krawężnik a następnie stracił panowanie nad autem i uderzył w drzewo. Na szczęście mężczyzna nie doznał żadnych obrażeń.

Podczas długiego weekendu policjanci skontrolowali około 800 kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Zatrzymali 2 kierowców, którzy kierowali pojazdami pomimo aktywnego zakazu sądowego i 4 kierowców nie posiadających uprawnień do kierowania. Policjanci nałożyli na kierujących ponad 70 mandatów karnych. Większość z nich dotyczyła przekroczenia prędkości.

Przed nami sylwestrowa noc i pierwszy dzień 2020 roku. W tym czasie policjanci także będą pełnić służbę m.in. na drogach, dbając o to, by sylwestrowe zabawy mogły rozpocząć się, trwać i zakończyć bezpiecznie. Ale żeby tak było, to my wszyscy, wspólnie musimy zadbać o to, by nie pojawiły się żadne czynniki, mogące negatywnie wpłynąć na poziom bezpieczeństwa w naszym najbliższym otoczeniu. Dlatego zadbajmy o to, wszelkie zabawy przy użyciu fajerwerków odbywały się pod kontrolą osób trzeźwych i odpowiednio do tego przygotowanych, a za kierownice aut wsiadali jedynie bezwzględnie trzeźwi i odpowiednio przygotowani do jazdy kierowcy.

(KPP Ostróda)