Podsumowanie projektu Erasmus+ w ZSL

Niedawno uczniowie z Zespołu Szkół Licealnych w Morągu, biorący udział w projekcie „Stalag – życie i śmierć w niemieckim obozie jenieckim podczas II wojny światowej” przebywali we Francji. Pobyt związany był z podsumowaniem projektu realizowanego w ramach unijnego programu Erasmus +, który rozpoczął się w 2017 r. i angażował poza naszymi uczniami również młodzież z Niemiec i Francji – łącznie 60 uczniów.

Pierwszy dzień pobytu poświęcony był zwiedzaniu miejsc związanych z operacją D-Day, czyli lądowaniu wojsk alianckich w Normandii. Myślę, że nie tylko na mnie największe wrażenie wywarł, oprócz cmentarza polskiego, cmentarz żołnierzy amerykańskich w Colleville. W czasie następnego dnia podziwialiśmy uroki cypla Pointe de l´Arcouest, a zwłaszcza wyspy Brehat określanej jako „wyspa szczęśliwa” albo „raj na ziemi”.

Dwa kolejne dni poświęcone były na poznanie miasta Saint Brieuc i muzeum francuskiego ruchu oporu w Saint Connan. Ostatni, najbardziej uroczysty dzień, spędziliśmy podziwiając swoje dotychczasowe dokonania projektowe w siedzibie Rady Departamentu Côtes d´Armor i kinie Club 6. Co niektórzy mogli się poczuć jak gwiazdy, ponieważ zaprezentowany został także film dokumentujący wcześniejszy pobyt w Polsce w 2018 r. i nasze działania w trakcie obozu historycznego. (ZSL Morąg)