Pojechali do Warszawy by rozmawiać o kładce
W siedzibie PKP Polskie Linie Kolejowe SA Burmistrz Morąga Tomasz Orłowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Morągu Andrzej Kikoła spotkali się dzisiaj (02.08) z Maciejem Kaczorkiem, Członkiem Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. – dyrektorem ds. strategii i rozwoju oraz wiceministrem aktywów państwowych Zbigniewem Ziejewskim. Tematem rozmów był remont morąskiej kładki nad torami, łączącej miasto z osiedlem Zatorze.
– Na dzień dzisiejszy sytuacja wygląda sytuacja tak: do połowy sierpnia zakończona zostanie ekspertyza dotycząca stanu technicznego kładki, ekspertyza pozwoli na oszacowanie kosztów remontu kładki, na przełomie sierpnia i września odbędzie się kolejne spotkanie na którym zostaną podjęte konkretne działania. Pan minister Zbigniew Ziejewski priorytetowo traktuje sprawę morąskiej kładki, a wiceprezes PKP PLK Maciej Kaczorek dał słowo, że po wielu latach problem kładki zostanie rozwiązany – mówi Tomasz Orłowski, Burmistrz Morąga.
– Wspólnie z Tomaszem Orłowskim, Burmistrze, Morąga oraz Przewodniczącym Rady Miasta Morąg, Andrzejem Kikołą odbyliśmy spotkanie w siedzibie PKP PLK z Maciejem Kaczorkiem, dyrektorem ds. strategii i rozwoju w spółce, aby omówić plan naprawy kładki nad torami kolejowymi w Morągu. Aktualnie czekamy na przygotowanie kosztorysu inwestycji, który ma być gotowy pod koniec sierpnia. Kładka nad torami to ważny szlak dla pieszych, który łączy Zatorze z pozostałą częścią miasta. Dyskutowaliśmy również nad budową chodnika, łączącego Morąg z Bramką, a także nad remontem chodnika na przeciwko jednostki wojskowej – mówi Zbigniew Ziejewski, wiceminister aktywów państwowych.
***
Od 2004 roku morąski samorząd prowadził działania, aby ustalić właściciela kładki w sporze ze spółkami kolejowymi, które nie chciały dotąd wziąć odpowiedzialności za naprawę i utrzymanie tego ważnego dla miasta obiektu. Gmina Morąg oferowała też wsparcie finansowe tego remontu. Wymiana korespondencji w tej sprawie, to prawie 70 pism, wiele spotkań i rozmów.
Przypomnijmy! W styczniu tego roku ówczesny Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski spotkał się z Wiceministrem Aktywów Państwowych — posłem na Sejm RP Zbigniewem Ziejewskim w sprawie kładki nad torami, położonej przy dworcu PKP w Morągu. Wizyta Wiceministra Aktywów Państwowych w Urzędzie Miejskim w Morągu wywołała błyskawicznie reakcję w postaci spotkania w Ministerstwie Infrastruktury już w dniu 25 stycznia br.
– Podczas spotkania zapadły konkretne decyzje i deklaracje, które pozwolą w możliwie krótkim czasie przywrócić długo oczekiwaną wygodną komunikację mieszkańcom i pasażerom za pośrednictwem przedmiotowej kładki. W rozmowach ustalono także, że kładka zostanie dodatkowo wyposażona w zejścia na poszczególne perony – mówił w styczniu br. Tadeusz Sobierajski.
Wtedy minister Dariusz Klimaczak w rozmowie z burmistrzem zapewnił, że kładka zostanie wyremontowana. Jest również pomysł, aby dobudować z kładki zejścia na perony. Na początek ma zostać opracowana dokumentacja projektowa przedsięwzięcia.
Wiceminister Zbigniew Ziejewski podczas styczniowej rozmowy z burmistrzem zadeklarował, że jeszcze w tym roku kładka doczeka się remontu.
– Chcę rzec głośno i dobitnie: nareszcie! Przełamując biurokratyczne mury, od których odbijałem, walcząc o remont morąskiej kładki w poprzedniej kadencji, postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce
Mieszkańcy Morąga od 2004 roku toczą bój o ustalenie właściciela w gąszczu spółek kolejowych, który wziąłby odpowiedzialność za utrzymanie tego kluczowego łącznika dwóch części miasta. Jej brak jest utrapieniem zwłaszcza dla starszych mieszkańców – mówił wtedy Zbigniew Ziejewski, wiceminister aktywów państwowych.
– W poniedziałek (22.01) w Morągu obiecałem mieszkańcom odnowienie kładki. A już 25.01 na moje zaproszenie burmistrz Tadeusz Sobierajski gościł w Ministerstwo Infrastruktury u Ministra Dariusza Klimczaka. Konkretni dżentelmeni podejmują konkretne decyzje: tuż po wyborach nowych władz PKP, kwestia najbliższych tygodni, mieszkańcy Morąga doczekają się niemożliwego – będą mieli odnowioną kładkę. Dodatkowo zostaną tam dobudowane zejścia na perony – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Z. Ziejewski.
***
W 2022 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił skargę Gminy Morąg na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który nakazał Gminie Morąg w terminie do 1 sierpnia 2022 r. wymianę skorodowanych elementów konstrukcji nośnej i ustroju nośnego kładki oraz zabezpieczenie środkami antykorozyjnymi. WSA uchylił tę decyzję. Kolejowa Spółka PKP S.A. nie zgodziła się z decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i złożyła kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który teraz zajmie się rozpatrzeniem sprawy.
Zdziwienie wszystkich budzi fakt, że kilka lat wcześniej kolejowa spółka PKP S.A. przyznała się do własności kładki, ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej remontu, ale po zmianie władz Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Gdańsku spółka nagle zmieniła zdanie i nie uznaje przejścia nad torami za swój obiekt.
Przypomnijmy:
– W sprawie kładki dla pieszych w Morągu, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego po ponownym rozpatrzeniu sprawy, w związku z wyrokiem WSA w Warszawie, decyzją z 20 grudnia 2021 r., znak: DON.7100.80.2021.RKR: uchylił w całości zaskarżoną decyzję i nakazał Gminie Morąg w terminie do 1 sierpnia 2022 r. wymianę skorodowanych elementów konstrukcji nośnej i ustroju nośnego kładki oraz zabezpieczenie środkami antykorozyjnymi – poinformowała nasz portal Joanna Niedźwiecka rzecznik prasowy Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Gmina Morąg nie zgodziła się z decyzją i argumentacją GINB i złożyła skargę do WSA.
– Nałożył również obowiązek zabezpieczenia kładki dla pieszych przed dostępem osób postronnych poprzez wygrodzenie wejść i oznakowania tablicami informującymi o zagrożeniu dla bezpieczeństwa zdrowia i życia w terminie do 31 stycznia 2022 r. oraz utrzymywanie zabezpieczenia do czasu zakończenia robót naprawczych. Zakazał także użytkowania kładki dla pieszych do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Jednocześnie strony mają otwarty termin do wniesienia skargi do WSA w Warszawie na decyzję GINB z 20 grudnia 2021 r. – wyjaśnia Joanna Niedźwiecka.
GINB stwierdził w uzasadnieniu, że kładka nie służy do ruchu pojazdów kolejowych i nie jest elementem drogi służącej przewozowi osób lub rzeczy, co wyklucza jego utrzymanie przez służby kolei. GINB wskazał za to, że kładka łączy dwie części miasta Morąg i jest użytkowana głównie dla celów lokalnego ruchu pieszego, co wskazuje na to, że obowiązaną do jej utrzymywania w należytym stanie jest Burmistrz Morąga jako organ odpowiedzialny za zarządzanie drogami lokalnymi. Wyrokiem z dnia 13 sierpnia 2021 r., sygn. akt VII SA/Wa 1110/21, WSA w Warszawie uwzględnił sprzeciw Gminy Morąg i uchylił decyzję GINB z dnia 4 maja 2021 r., znak: DON.7100.80.2021.RKR. Sąd stwierdził, że „skoro organ odwoławczy przesądził stan faktyczny i prawny sprawy to powinien wydać orzeczenie merytoryczne, a nie decyzję kasacyjną, która przenosi sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji”. W dalszej części ww. wyroku wskazano, że „jednoznaczne stwierdzenie przez GINB, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, że podmiotem odpowiedzialnym za stan techniczny kładki jest Gmina Morąg, nie mogło być przez ten organ uznane, jako zmiana podmiotowa postępowania administracyjnego.
Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w piśmie z dnia 31 sierpnia 2007 r. skierowanym do Urzędu Miejskiego w Morągu wskazał iż kładka „stanowi własność PKP S.A.”, bowiem służące do prowadzenia ruchu kolejowego „naziemne, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych i dojścia do peronów, w tym usytuowane w budynkach, wymienione zostały jako budowle przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego”. Na poparcie tego stanowiska organ przywołał § 1 pkt 2 lit. H rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie określenia rodzajów budynków, budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego (Dz. U. Nr 66, poz. 676) (uchylonego z dniem 1 czerwca 2003 r.)
(red./fot. archiwum FB. Tomasz Orłowski – Burmistrz Morąga)