Warmia i Mazury

Pokaz nabytków Muzeum Warmii i Mazur 2020

Zapraszamy do obejrzenia cyklu filmów opowiadających o wybranych nabytkach z 2020 roku. Dzisiaj Dział Archeologii.

W tym trudnym roku, zamknięci dla zwiedzających, staraliśmy się normalnie pozyskiwać nowe eksponaty do naszych zbiorów. Udało się to dzięki naszym poszukiwaniom, darom i przekazom przyjaciół muzeum, zakupom, a także dzięki akcji „Studnia groszy dla kustoszy”, w której za pieniądze wrzucone przez turystów do zamkowej studni kupiliśmy interesujące zabytki i dzieła sztuki. Filmowe prezentacje będziemy umieszczali na naszej stronie.

Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, zaprasza do obejrzenia cyklu filmów opowiadających o wybranych nabytkach z 2020 roku. W tym trudnym roku, zamknięci dla zwiedzających, staraliśmy się normalnie pozyskiwać nowe eksponaty do naszych zbiorów. Udało się to dzięki naszym poszukiwaniom, darom i przekazom przyjaciół muzeum, zakupom, a także dzięki akcji „Studnia groszy dla kustoszy”, w której za pieniądze wrzucone przez turystów do zamkowej studni kupiliśmy interesujące zabytki i dzieła sztuki. Filmowe prezentacje od niedzieli, 17 stycznia, będziemy umieszczali na naszym profilu oraz muzealnej stronie internetowej.

Dział Archeologii
W 2020 roku Muzeum wzbogaciło swą kolekcję o ponad 260 zabytków archeologicznych. Większość z nich została odkryta podczas badań poprzedzających inwestycje w Olsztynie i Jonkowie. To właśnie z tego ostatniego pochodzi zachowane w 60% gliniane naczynie sprzed 1800 lat. Charakterystyczny kształt i technika wykonania pozwalają przypisać je kulturze wielbarskiej, czyli najpewniej germańskim Gotom.
Jak co roku, poza znaleziskami z prac archeologów, do zbiorów Muzeum trafiły również odkrycia przypadkowe. Najniezwyklejszym z nich jest zachowany niemal w całości, wielozwojowy naszyjnik z brązu- tzw. „totenkrone”. Tego typu ozdoby noszone były przez pruskie kobiety od XII do połowy XV wieku. Dziś najczęściej znajduje się je podczas badań cmentarzysk ze schyłku średniowiecza. Prezentowany egzemplarz odkryto na przedmieściach Lidzbarka Warmińskiego – w Pilniku. Na jego wewnętrznej stronie zachowały się odciski tkaniny. Może to wskazywać, że i w tym przypadku mamy do czynienia z przedmiotem pochodzącym z grobu.
Nie mniej ważne od pozyskiwania nowych znalezisk jest odpowiednie opracowanie i zabezpieczenie zabytków już znajdujących się w Muzeum. W minionym roku w Dziale Archeologii zakonserwowano przeszło 80 artefaktów. Do najciekawszych z nich zaliczyć można bogaty zespół zabytków brązowych i żelaznych z cmentarzyska kultury wielbarskiej w Jawtach Wielkich pod Iławą. Sukcesem zakończyły się również próby ustalenia chronologii niezwykłego naczynia z dawnego Korniten na półwyspie Sambijskim. Odkryto je w 1939 roku i zdeponowano w Prussia-Museum, skąd po wojnie trafiło do Olsztyna. Jako że znalezisku nie towarzyszyły inne przedmioty, próbowano je datować m.in. na podstawie zawartości pyłków zbóż w warstwie, z której pochodziło naczynie. Dziś dzięki zastosowaniu datowania radiowęglowego, możemy z ponad 90% pewnością powiedzieć, że pochodzi z 2 połowy XIII wieku. Kacper Martyka

(red./Muzeum Warmii I Mazur)

error: Nie kopiuj!!!