AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Polecony bez znaczka – już wkrótce czeka nas rewolucyjna zmiana

W Poczcie Polskiej odliczane są dni do przełomowej zmiany, na którą spółka przygotowuje się od wielu miesięcy. Już za nieco ponad dwa miesiące wejdzie w życie nowy sposób potwierdzenia dokonania opłaty za przesyłki listowe rejestrowane, zarówno w obrocie krajowym jak i zagranicznym. 1 maja 2021 roku tradycyjny znaczek pocztowy zostanie zastąpiony specjalnym znakiem opłaty pocztowej w postaci nowej nalepki z literą R.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Poczta Polska wydłużyła pierwotny termin wprowadzenia zmiany z 1 lutego na 1 maja 2021 roku, w celu umożliwienia wykorzystania zakupionych wcześniej znaczków .

Zmiany w „Regulaminie świadczenia usług powszechnych” mają na celu ustandaryzowanie i ujednolicenie opłat dla przesyłek listowych poleconych, a co za tym idzie uproszczenie procesu ich nadawania. Dla Klientów Poczty Polskiej brak konieczności naklejania znaczków na przesyłki listowe rejestrowane oznaczać będzie przede wszystkim skrócenie czasu obsługi w placówce pocztowej. Wszystkie przesyłki listowe rejestrowane będzie można nadawać w analogiczny sposób jak paczki, czy przesyłki wartościowe, tj. bez znaczka pocztowego. Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę do nadania pracownikowi Poczty. Potwierdzenie wniesienia opłaty za przesyłkę będzie nanoszone przez pracownika Poczty Polskiej na dedykowanej nalepce R, która zostanie rozbudowana o specjalne pole do tego przeznaczone.

Od 1 maja 2021 r. znaczki pocztowe nadal będzie można wykorzystywać do opłacenia przesyłek listowych, ale tylko tych nierejestrowanych oraz do celów kolekcjonerskich.

Potwierdzenie opłacenia przesyłek poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym poprzez naniesienie znaku opłaty pocztowej w postaci e-znaczka pozostaje bez zmian. W przypadku listów poleconych opłaconych e-znaczkiem nie będzie jednak możliwości dokonania ewentualnej dopłaty w formie znaczków obiegowych. W przypadku gdy opłata za daną przesyłkę będzie niepełna (niższa niż wynika z cennika) klient powinien zakupić właściwy e-znaczek, albo list polecony opłacić gotówką przy okienku. Termin ważności e-znaczka wynosi 365 dni i niewykorzystane e-znaczki, klienci będą mogli wykorzystywać w innym terminie (w zakresie terminu ważności e-znaczka).

(red.)

error: Nie kopiuj!!!