Policja ostrzega przed oszustami metodą na BLIK-A

Przestępcy wymyślają co raz to nowe metody oszustwa. Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polegała na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. W miniony weekend jeden z poszkodowanych stracił w ten sposób 1000 złotych.

W miniony weekend do Komendy Powiatowej Policji w Ełku wpłynęło zgłoszenie dotyczące oszustwa metodą „na BLIK-a”. Ofiarą tego oszustwa padł 22-letni mieszkaniec Ełku. Oszust pokonując zabezpieczenia, uzyskał dostęp do jednego ze znanych komunikatorów społecznościowych, następnie za jego pośrednictwem wysyłał mieszkańcowi Ełku wiadomość, w której podawał się za znajomego oraz prosił o wygenerowanie i podanie mu kodu BLIK. Sprawca tłumaczył to pilną potrzebą zrealizowania przelewu w celu uiszczenia opłaty i chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie. W ten sposób oszustowi wykorzystującemu chęć niesienia pomocy udało się wyłudzić 1000 złotych.

Oszustwo na BLIK-a” to nowy i coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy do wyłudzania pieniędzy. Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść. W przypadku przekazania kodu BLIK, jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba która go otrzyma może wypłacić pieniądze bez użycia karty.

Zanim przekażemy jakiekolwiek pieniądze, skontaktujmy się z tą osobą telefonicznie i sprawdźmy czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych danych oraz haseł, których używamy w sieci. (KWP Olsztyn)