Warmia i Mazury

Policjanci interweniowali wobec osoby narażonej na wychłodzenie

Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Tak było w przypadku 36- latka, który w stanie upojenia alkoholowego leżał przy drodze w okolicy m. Sople. O niepokojącej sytuacji policjantów poinformowali pracownicy pobliskiej stacji paliw.

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni potrzebujący pomocy, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Możemy również zgłosić ten fakt na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Wczoraj (26.01.2021 r.)  policjanci ostródzkiej drogówki otrzymali informacje od pracowników jednej ze stacji paliw, że przy drodze w okolicy m. Sople leży mężczyzna. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazane miejsce i potwierdzili tą informację. Przy drodze, w stanie upojenia alkoholowego leżał 36- letni mieszkaniec powiatu. Mężczyzna był wychłodzony i potrzebował pomocy lekarskiej. Policjanci wezwali na miejsce załogę karetki pogotowia, która zabrała 36- latka do szpitala.

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni potrzebujący pomocy. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.
Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób nietrzeźwych podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!