Warmia i Mazury

Policjanci kontrolowali kierowców przewożących pasażerów aplikacjami mobilnymi

Policjanci z województwa warmińsko-mazurskiego cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane na wybrane grupy uczestników ruchu drogowego. Tym razem przeprowadzono akcję pn. „Legalny Kurs – Bezpieczny Przewóz Osób”, skierowaną do kierowców świadczących przewóz osób za pośrednictwem aplikacji mobilnych.

Kontrole realizowane były wspólnie przez policjantów drogówki oraz funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego. Funkcjonariusze sprawdzali wymagane dokumenty, stan techniczny pojazdów, wyposażenie i oznakowanie, a także trzeźwość kierowców. Kierowcy zobowiązani byli również do okazania urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja przewozowa – zlekceważenie tego obowiązku grozi karą administracyjną w wysokości 2000 zł.

Jak podkreślają policjanci, w ostatnich latach na terenie regionu obserwuje się dynamiczny wzrost przewozów realizowanych przy użyciu aplikacji mobilnych, szczególnie w największych miastach województwa. Działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom, uczciwej konkurencji na rynku transportowym oraz ochronę wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Kontrole prowadzone były w Olsztynie, Elblągu, Ełku, Iławie oraz Ostródzie. W ciągu jednego dnia skontrolowano 128 pojazdów. Wszystkie pojazdy i kierowcy spełniali wymagania formalne i byli trzeźwi. Nie stwierdzono uchybień wynikających z ustawy o transporcie drogowym. Odnotowano jedynie 6 wykroczeń drogowych, głównie związanych z niezapinaniem pasów bezpieczeństwa.

– Bezpieczeństwo w ruchu drogowym w dużej mierze zależy od odpowiedzialnych zachowań kierujących oraz przestrzegania obowiązujących przepisów. Każdy uczestnik ruchu ma realny wpływ na bezpieczeństwo swoje i innych – podsumowują funkcjonariusze.

(red./KWP Olsztyn)