AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Policjanci ostrzegają przed fałszywymi banknotami!

Na terenie naszego powiatu pojawiły się przypadki posłużenia się tzw. banknotami prezentowymi. Fałszywe pieniądze ujawnione zostały w sklepach. Policjanci ostrzegają i uczulają, w szczególności sprzedawców w placówkach handlowych, aby dokładnie sprawdzali przyjmowane banknoty.

W ostatnim czasie policjanci odnotowali kilka zgłoszeń dotyczących posłużenia się fałszywymi banknotami tzw. banknotami pamiątkowymi. Fałszywe pieniądze ujawnione zostały w sklepach. We wszystkich przypadkach były to banknoty o nominale 200 złotowym. Pieniądze posiadały napisy „souvenir” oraz „nie jest środkiem płatniczym”. Policjanci wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń.

Codziennie dokonujemy szeregu transakcji przy pomocy gotówki, czy to w placówkach handlowych, bankach, jak również na targowiskach. Warto więc poznać kilka technik, które pozwolą rozpoznać falsyfikaty. Ta wiedza zaoszczędzi nam zapewne wielu problemów i związanych z tym konsekwencji.

Oto kilka cech charakterystycznych do rozpoznania czy posiadany przez nas banknot jest podrobiony.

Fałszywki nie mają znaków wodnych, które na oryginalnym banknocie widoczne są nie tylko przy prostopadłym oglądaniu banknotu pod światło, lecz także przy nachyleniu go pod kątem 45 stopni;

Falsyfikaty nie posiadają również zabezpieczeń widocznych w świetle UV, oraz zabezpieczeń wykonanych farbą metalizowaną i zmienną optycznie;

Oryginalne banknoty posiadają zabezpieczenia wykonane specjalną techniką druku, a elementy te są wypukłe i w charakterystyczny sposób wyczuwane dotykiem przez przesunięcie po nich palcem lub paznokciem.

W przypadku kiedy w nasze ręce trafi podejrzany dla nas banknot, prosimy o natychmiastowe powiadomienie policjantów. Sprawne przekazanie informacji może pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu przestępców wprowadzających do obrotu fałszywe banknoty.

Warto wspomnieć, że za podrabianie albo przerabianie polskich banknotów kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 5 lat lub karę 25 lat pozbawienia wolności, natomiast za wprowadzenie fałszywych banknotów w obieg grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

(KPP Ostróda)

 

error: Nie kopiuj!!!