Policjanci pracowali na miejscu zdarzeń drogowych

Policjanci interweniowali na miejscu zdarzeń drogowych, do których doszło w naszym regionie. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują o szczególną ostrożność i zdjęcie nogi z gazu przez kierujących pojazdami z uwagi na zmienne warunki pogodowe. Śliska i mokra nawierzchnia dróg to ogromne wyzwanie dla kierowców. Lepiej zwolnić i dojechać do celu kilka minut później, niż narażać siebie i innych na niebezpieczne sytuacje na drodze. Przestrzegają również przed jazdą pod wpływem działania alkoholu. Takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne!

Pisz

W nocy z piątku (8 lutego br.) na sobotę policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w Białej Piskiej. Na ul. Sikorskiego samochód marki Seat uderzył w przydrożną latarnię. Na miejscu funkcjonariusze zastali stojącego obok samochodu młodego mężczyznę. Był to 19-letni mieszkaniec Białej Piskiej, który znajdował się pod wyraźnym działaniem alkoholu. Mężczyzna ten kategorycznie zaprzeczał, aby to on kierował tym samochodem, choć wiele na to wskazywało.
Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości 19-latka. Badanie wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ustalili też, że samochód, którym kierował należy do jego ojca. Jak się okazało syn wziął kluczyki bez jego wiedzy i zgody. Nastolatek posiadał prawo jazdy od roku. Uprawnienia zostały mu zatrzymane.
Policjanci zdecydowali o zatrzymaniu 19-latka w policyjnym areszcie do czasu wytrzeźwienia i wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Zebrany materiał dowodowy dał podstawy, by przedstawić zatrzymanemu mężczyźnie zarzut. Dotyczył on kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. 19-latek przyznał się do zarzucanego mu czynu.

Kętrzyn

W miniony piątek (08.02.2019) kilka minut przed godz. 17.00 w Kętrzynie na ulicy Pileckiego doszło do potrącenia. Na miejsce pojechali policjanci ruchu drogowego. Jak ustalili, kierujący osobowym mitsubishi nie ustąpił pierwszeństwa 15-latce przechodzącej przez przejście dla pieszych, w wyniku czego doszło do jej potrącenia. Dziewczynka z urazem kręgosłupa i ogólnymi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala w Biskupcu. Kierujący 41-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn został przebadany na zawartość alkoholu w organizmie – w chwili zdarzenia był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz funkcjonariusze szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Iława

Wczoraj (10.02.19 r.) iławscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Według wstępnych ustaleń policji 36 – latka kierująca nissanem nie dostosowała prędkości do warunków ruchu w wyniku czego straciła panowanie nad pojazdem i doprowadził do zderzenia bocznego z vw, a następnie do zderzenia z osobową hondą. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Teraz dokładne okoliczności będą wyjaśniać policjanci.

Z kolei w gminie Lubawa policjanci interweniowali podczas zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów. Będący na miejscu funkcjonariusze ustalili, że 20 – latek kierujący samochodem osobowy saab  wykonując manewr wyprzedzania nie zachował szczególnej ostrożności i nie upewnił się, czy jadący przed nim kierujący tym samym pasem ruchu nie zasygnalizował zamiaru zmiany kierunku jazdy. Doprowadził do bocznego zderzenia z pojazdem, którego kierująca wykonywała manewr skrętu w lewo w drogę gruntową. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało a 20 – latek za popełnione wykroczenie został ukarana mandatem.

W Kisielicach policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. W trakcie czynności okazało się, że 43- latka kierowała samochodem pod działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało, że mieszkanka Iławy prowadziła pojazd mechaniczny mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci kobiecie zatrzymali prawo jazdy. W trakcie czynności okazało się, że samochód nie ma obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kobieta ze swojego zachowania w najbliższym czasie będzie tłumaczyła się przed sądem.

Działdowo

W sobotę policjanci z Lidzbarka wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w gminie Lidzbark. Na drodze powiatowej w rejonie miejscowości Nowy Dwór kierująca samochodem osobowym marki Peugeot 206 nie dostosowała prędkości pojazdu do warunków panujących na drodze, w wyniku czego pojazd przebił barierkę ochronną i wjechał do rzeki. Kierująca i podróżujący z nią 16-letni pasażer byli trzeźwi i nie doznali żadnych obrażeń. Kierującą pojazdem policjanci ukarali punktami i mandatem karnym.

Kolejne zdarzenie miało miejsce na ul. Sportowej w Rybnie.  Kierujący pojazdem marki VW Caravelle mieszkaniec gminy Rybno podczas wykonywania manewru wyprzedzania nie zachował należytej ostrożności i uszkodził pojazd osobowy marki VW Golf. Sprawcę kolizji policjanci ukarali punktami i mandatem karnym.

W niedzielę (10.02.2019r.) policjanci wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w godzinach przedpołudniowych na trasie Wysoka – Działdowo. Kierujący pojazdem marki Volvo 35-latek nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego wpadł w poślizg, a następnie dachował autem w przydrożnym rowie. Razem z mężczyzną podróżowało 8-letnie dziecko, które w wyniku zdarzenia przewieziono do szpitala w Działdowie. Kierujący pojazdem był trzeźwy. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z KPP w Działdowie.

Do najgroźniejszego zdarzenia z udziałem osobowej Toyoty doszło w nocy z soboty na niedzielę (9/10.02.2019r.) w gminie Iłowo-Osada. Na drodze wojewódzkiej nr 544, na trasie Iłowo-Osada-Mławka kierujący samochodem osobowym marki Toyota na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Razem z nim podróżowały trzy osoby. W wyniku zdarzenia cała trójka pasażerów z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitali w Działdowie i w Mławie. Jedna z osób z podejrzeniem złamania nogi. Kierujący pojazdem mieszkaniec powiatu ciechanowskiego był trzeźwy. Na miejscu czynności prowadziły służby ratunkowe, strażacy, grupa dochodzeniowo-śledcza i technik kryminalistyki z Działdowa. Wszystkie szczegóły i okoliczności tego zdarzenia wyjaśnia działdowska policja.

Policjanci przypominają o konsekwencjach kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za popełnienie tego przestępstwa kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca samochodem w stanie nietrzeźwości musi liczyć się z dotkliwymi dolegliwościami finansowymi.
Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5000 złotych w przypadku, gdy osoba po raz pierwszy dopuszcza się takiego czynu. Kiedy sytuacja się powtórzy świadczenie to wzrasta do kwoty nie mniejszej niż 10 000 złotych.
Należy też pamiętać o tym, że każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza realne zagrożenie na drodze. (KWP Olsztyn)