Policjanci z zespołu SPEED zatrzymali poszukiwanego kierowcę

Niestosowanie się do poleceń słownych policjanta, niezapięte pasy bezpieczeństwa, brak uprawnień do kierowania, a do tego poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu. To przewinienia, których dopuścił się niesforny kierowca z województwa wielkopolskiego. W sumie wizyta z funkcjonariuszami z grupy Speed kosztowała kierującego 1100 złotych mandatu, a konto mężczyzny wzbogaciło się o 10 punktów karnych.

Wczoraj (08.08.19r) około godziny 17:00 policjanci ostródzkiego ruchu drogowego wchodzącego w skład zespołu SPEED, na jednej z ulica miasta zauważyli osobowego forda, którego kierujący nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Kierujący fordem zignorował polecenie wydane przez policjanta i odjechał. Mundurowi podejrzewając, że mężczyzna „ma coś do ukrycia” ruszyli za nim. Nie mylili się. Po jakimś czasie zauważyli pojazd i kierującego na jednej z prywatnych posesji miasta. Podczas legitymowania okazało się, że 24-latek nie ma uprawnień do kierowania i do tego jest poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu przez kaliską prokuraturę.  Mężczyzna za popełnione wykroczenia tj. niezapięte pasy bezpieczeństwa, brak uprawnień do kierowania pojazdami i niestosowania się do poleceń słownych policjanta, został ukarany 3 mandatami o łącznej kwocie 1100 zł. Dodatkowo konto mieszkańca województwa wielkopolskiego wzbogaciło się o 10 punktów karnych.

Zespół Speed

Został stworzony aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, policjanci z tej grupy mają m.in. za zadanie ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.

Policjanci zespołu „SPEED” działają na terenie całego garnizonu warmińsko-mazurskiego, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Jednak „piraci drogowi” mogą również zostać namierzeni poprzez pomiary statyczne za pomocą mierników prędkości z wizualizacją.

W skład Zespołu wchodzą policjanci z komórek właściwych do spraw ruchu drogowego z jednostek terenowych Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, posiadający przeszkolenie specjalistyczne w zakresie stosowania przyrządów kontrolno-pomiarowych i mających odpowiednie przygotowanie zawodowe oraz doświadczenie.

Policjanci są dyslokowani wg. popartych analizą stanu bezpieczeństwa miejsc oraz zgłoszeń z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa, a także z informacji zaczerpniętych z ogólnodostępnych źródeł internetowych.

Zadaniem Zespołu będzie ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń między innymi, takich jak: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych. Funkcjonariusze nie zlekceważą żadnego wykroczenia, które popełniają kierujący.

Krótka statystyka wyników pracy grupy Speed:

Policjanci z grupy Speed od 19 do 31 lipca br. łącznie skontrolowali 359 kierujących pojazdami. Kierowcy popełnili w sumie 305 wykroczeń z czego 163 wykroczenia to przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Policjanci nałożyli w sumie 259 mandatów karnych za naruszenia przepisów w ruchu drogowym.

(KPP Ostróda)