AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Policyjne podsumowanie weekendu na drogach regionu

Za nami drugi, ostatni weekend ferii zimowych. Mimo niesprzyjającej aury policjanci oceniają go jako bezpieczny i spokojny. W tym czasie na terenie naszego powiatu nie doszło do żadnego wypadku drogowego.

Ferie zimowe dobiegły końca. Biały puch za oknem to wielka radość dla dzieci. Niestety nie dla kierowców. Mimo niesprzyjającej aury policjanci oceniają miniony weekend jako bezpieczny i spokojny. Od piątku do niedzieli na terenie naszego powiatu nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Policjanci pracowali na miejscu 6 kolizji.

Dziś w nocy (18.01.2021r.) funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierowcę bmw. W trakcie interwencji okazało się, że siedzący za kierownicą 35- latek jest pijany. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało blisko 1,5 promila tej substancji. Ponadto, policjanci ujawnili przy kierowcy woreczek z białym proszkiem, który po badaniach okazał się być amfetaminą. 35- latek został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Po wytrzeźwieniu policjanci przeprowadzą z nim dalsze czynności.

W zimowych warunkach korzystaj bezpiecznie z drogi

Zimowa aura i zmieniające się warunki na drodze wymagają od jej użytkowników większej wyobraźni i rozwagi. Padający śnieg, zamarzająca mżawka czy też niskie temperatury mogą stwarzać duże utrudnienia w ruchu drogowym.

Sytuacja na drodze bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których konieczna jest szybka reakcja. Wówczas nadmierna prędkość może być jednym z czynników mających wpływ na utratę kontroli nad pojazdem, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Kierując pojazdem, należy pamiętać, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną, szczególnie na śliskiej nawierzchni. Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

Krótszy dzień, opady deszczu czy też śniegu, niskie temperatury i śliska nawierzchnia mogą powodować utrudniania dla kierujących, przy czym słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zachęcamy pieszych, aby dla własnego bezpieczeństwa używali elementów odblaskowych, również poruszając się w obszarze zabudowanym.

Kierowcom przypominamy, że na drodze odpowiadają nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za życie i zdrowie innych osób, a jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, w którym ograniczone jest pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, może powodować zagrożenia w ruchu drogowym.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!