Policyjny „Ambulans Monitoringu Wizyjnego” ponownie w Ostródzie

Policjanci ostródzkiego ruchu drogowego, którzy od dłuższego czasu cyklicznie wykorzystują Ambulans Monitoringu Wizyjnego po raz kolejny monitorowali ulice miasta. Tym razem podczas ogólnopolskich działań pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”

Wczoraj (12.09.2019) w ramach współpracy pomiędzy jednostkami Policji, funkcjonariusze Sztabu Policji KWP w Olsztynie ponownie przyjechali do Ostródy specjalistycznym samochodem ciężarowym z profesjonalną zabudową w postaci tzw. „ambulansu monitoringu wizyjnego”.

Pojazd wyposażony jest w szereg nowoczesnych rozwiązań, w postaci m.in. wysokiej jakości kamer rejestrujących obraz w dużej rozdzielczości, wyposażonych w możliwość znacznego zbliżenia optycznego, z możliwością pracy na pojeździe oraz w odległości nawet kilkuset metrów od niego, z zachowaniem pełnego zdalnego sterowania. Sprzęt może znaleźć zastosowanie chociażby w przypadku zabezpieczenia imprez masowych, czy też rejestrowania zdarzeń z zakresu ruchu drogowego.

Tym razem Ambulans Monitoringu Wizyjnego wykorzystany został podczas policyjnej akcji pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”.

Działania „NURD”

Nadzorem objęte są odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Mimo, iż nadrzędnym celem działań jest egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, policjanci zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Działania ukierunkowane są na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motocyklistów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, lecz są narażeni na kontakt z nim. Należy wyraźnie zaznaczyć, że najbardziej zagrożona wypadkami grupa wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego to piesi. Niestety znaczna część zdarzeń, w których dochodzi do potrącenia pieszego ma miejsce na przejściach dla pieszych. W ramach realizowanych już po raz dziewiąty w tym roku działań o zasięgu ogólnopolskim funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

Podczas wczorajszej akcji z wykorzystaniem policyjnego Ambulansu Monitoringu Wizyjnego ujawniono 13 wykroczeń związanych z niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Jedna z interwencji dotyczyła kierowcy motoroweru, który poruszał się jednośladem mimo braku uprawnień.

(KPP Ostróda)