AktualnościHALO MORĄG

Pomniki Przyrody w Gminie Morąg

Z Markowa jadąc do Nowego Dworu pod Morągiem  widzimy najgrubszą wierzbę w Polsce. Idea powstania „Mapy pomników przyrody powiatu ostródzkiego” zrodziła się po odbyciu wędrówki po jednym z lasów i poszukiwaniu pomników przyrody wymienionych w gminnych wykazach. „Mapa pomników przyrody powiatu ostródzkiego” realizowany jest przez Stowarzyszenie M14StO.

Wspomniana wierzba ma aż 880 cm obwodu, przy zaledwie 10 m wysokości . Znajduje się na łuku drogi Morąg – Pasłęk (53°55’58.5″N 19°53’8.2″E).

Jadąc dalej do Morąga możemy zajrzeć na tyły pałacu Dohnów, aby zobaczyć jedyny pomnik przyrody w Morągu – dąb szypułkowy o obwodzie 509 cm i wysokości 27 m (53°54’42.9″N 19°55’29.9″E).

Z Morąga, przez Raj jedziemy w kierunku Bożęcina, gdzie na końcu Raju możemy znaleźć głaz będący również pomnikiem przyrody. Głaz znajduje się na prywatnej posesji i należy zapytać się o możliwość jego obejrzenia.  Sam głaz znajduje się w otoczeniu pięknego starodrzewu parkowego, z którego żadne drzewo niestety nie jest pomnikiem przyrody.

Jadąc od strony Strużyny w Markowie skręcamy w drugą uliczkę w lewo za pałacem Dohnów i dojeżdżamy nią do końca ogródków działkowych. Idziemy kawałek dalej i naszym oczom ukazuje się wspaniała aleja dębowa. (54°00’59.8″N 19°54’23.3″E).

W jej skład wchodzi 21 dębów szypułkowych (znajdują się tam także 2 klony, 2 lipy, 3 kasztanowce). 3 z nich można znaleźć przy budynku tzw. rządcówki pałacowej.

Jednak największe wrażenie sprawia ogromny dąb o obwodzie 751 cm i wysokości 40 m. Drugi, po Strużynie, prawdziwy kolos w gminie Morąg

W Markowie mamy jeszcze jedną grupę drzew pomnikowych (6 lip, 6 grabów, 8 dębów, 1 buk) znajdujących się na terenie pałacu. Żeby jednak je zobaczyć należy zapytać właściciela obiektu, w którym notabene znajduje się obecnie dom weselny

W Markowie polecamy jeszcze obejrzeć oficynę pałacową, wspomnianą rządcówkę, pomnik poległych podczas I WŚ oraz oczywiście słynny megalityczny cmentarz Dohnów

Dąb szypułkowy znajduje się w miejscowości Strużyna w gminie Morąg przy drodze ze Strużyny do miejscowości Gudniki (54°00’19.6″N 19°58’04.7″E w lasku zaraz za murowanym płotem ostatniego domu w Strużynie). Jest chyba drugim pod względem grubości dębem na Warmii i Mazurach (po dębie Bażyńskiego w Kadynach). Jego obwód wynosi aż 866 cm, wysokość 22 m, został ustanowiony pomnikiem 30.12.1986 r.

Robi naprawdę kolosalne wrażenie

Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: http://pomnikiprzyrody.pl/.

(Stowarzyszenie M14StO/red.)

error: Nie kopiuj!!!