Poniedziałek, 11 listopada – obchody w Morągu

Z okazji 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Morągu w poniedziałek, 11 listopada odbyły się uroczystości, które rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w intencji Ojczyzny.

W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych, żołnierze kompanii honorowej wojska z morąskiej jednostki, harcerze, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy. Po mszy o godz. 12.00 w kościele został odśpiewany hymn Polski, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.
– W Morąskim Domu Kultury odbyły się okolicznościowe imprezy. Podczas koncertu „Tobie śpiewam Polsko” śpiewano pieśni legionowe, wojskowe, piosenki o Polsce. Wystąpili: Chór męski „Chorał” z parafii św. Trójcy w Morągu, grupa wokalna z Żabiego Rogu oraz laureaci IX Konkursu Pieśni Patriotycznej „Szlakiem Niepodległości” tj. Gabriela Postek, Patrycja Szabunia i Oliwia Statek (SP nr 4), Karolina Buta i Alicja Czerniak (odział przedszkolny SP nr 4), Kalina Pająk i Zuzanna Szewczyk (Przedszkole Jedyneczka), Marcelina Mróz, Hania Mikułan i Oliwia Machlińska (Przedszkole nr 6 „Pod Zielonym Parasolem”), Wiktoria Brzezińska (MDK), Daria Witucka, Wojciech Rogoziński i Zofia Sadowska (SP nr 1), Chór „Camerata” oraz Kacper Marszałek (SP nr 4). Odbył się również quiz patriotyczny. Młodzi adepci gimnastyki artystycznej z MDK zatańczyli specjalnie przygotowany układ patriotyczny – opowiada Beata Cetkowska z Morąskiego Domu Kultury.
W godzinach popołudniowych rozpoczął się koncert „SOPRANISSIMO”. – Najsłynniejsze arie operowe i operetkowe oraz pieśni patriotyczne zaśpiewały: Agnieszka Adamczak (laureatka konkursu Hans Gabor Belvedere w Wiedniu, występująca na polskich oraz międzynarodowych scenach operowych), Agnieszka Sokolnicka (laureatka Międzynarodowego Konkursu Kammeroper Schloss Rheinsberg w Niemczech) oraz Lucyna Białas (artystka współpracująca z Teatrem Wielkim w Poznaniu, koncertująca w kraju i za granicą) – mówi Beata Cetkowska.
W holu kina odbywały się warsztaty patriotyczne, prowadzone przez morąskich harcerzy. Podczas zajęć dzieci z rodzicami wykonywali ozdoby oraz dekoracje w barwach narodowych.
– W MDK odbywały się także turnieje szachowe i warcabowe, a w holu holu kina można było obejrzeć wystawę „Kartka z kalendarza” – którego strony zdobią prace plastyczne wykonane przez dzieci i młodzież. Prace wpłynęły na konkurs pt.: „Józef Piłsudski w oczach najmłodszego pokolenia Polaków” – dodaje Beata Cetkowska.

(red./fot. MDK)