AktualnościHALO MORĄG

Potrąciła przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę

W Morągu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego z udziałem osoby pieszej. Policjanci apelują i przypominają kierowcom o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejść dla pieszych.

Do zdarzenia doszło dziś (30.09.2020 r.) około godz. 7:00 na ul. 11 listopada w Morągu. Według wstępnych ustaleń kierująca volkswagenem 43- latka nie zachowała szczególnej ostrożności podczas przejazdu przez skrzyżowanie w wyniku czego potrąciła przechodzącą przez przejście dla pieszych kobietę. Piesza z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala.

Policjanci przypominają

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

W sytuacji, gdy kierujący przekracza dozwoloną prędkość, a dodatkowo ma rozproszoną uwagę, pojawienie się pieszego na przejściu może być dla niego zaskoczeniem. Wówczas bezpieczne zatrzymanie pojazdu przed przejściem w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe.

Kolejną istotną zasadą jest respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący widząc pojazd, który zwalnia przed przejściem lub zatrzymał się, tym bardziej powinien wzmóc czujność przewidując, że pieszy już znajduje się na przejściu lub właśnie na nie wchodzi.

W całej Polsce warunki drogowe są trudne z powodu pogarszającej się widoczności, stąd też stosowanie zasady szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych ma kluczowe znaczenie.

Jesienna aura i niekorzystne warunki drogowe powinny też motywować pieszych do używania elementów odblaskowych, i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.

(KPP Ostróda/red.)

error: Nie kopiuj!!!