AktualnościWarmia i Mazury

Potrzebne osocze od ozdrowieńców

Potrzebne jest osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 !

Ozdrowieniec to osoba, która miała potwierdzony dodatni wynik badania na COVID-19, została uznana za osobę wyleczoną – a więc zdrową – i uzyskała dwa ujemne wyniki badania na COVID-19, przy czym od uzyskania drugiego wyniku minęło co najmniej dwa tygodnie. Osocze od osób, które przebyły zakażenie, nie jest lekiem przeciwwirusowym, ale zawiera przeciwciała wytworzone przez ich układ odpornościowy w odpowiedzi na zakażenie i jest bezcenne dla walczących z zakażeniem. Przetoczenie takiego osocza z przeciwciałami pacjentom leczonym w oddziałach szpitalnych może zwiększyć ich szanse na pokonanie zakażenia i przyspieszyć wytwarzanie własnych przeciwciał.

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,

przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe,

uzyskały dwa ujemne wyniki badania na koronawirusa, a od wykonania ostatniego badania minęło minimum 14 dni,

są w wieku 18-60 lat,

nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,

spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza.

W przypadku kobiet, które były w ciąży albo osób, które w przeszłości miały przetaczaną krew lub jej składniki, będzie konieczne wykonanie dodatkowych badań w Centrum.

Gdzie można oddać osocze?

Osocze od ozdrowieńców COVID-19 pobierane jest w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa (zgodnie z wymaganiami obowiązującymi potencjalnych dawców krwi i jej składników). Termin pobrania jest ustalany wcześniej poprzez kontakt telefoniczny z lekarzem centrum.

Czy stawiane są dodatkowe wymagania dla osocza pobranego od ozdrowieńców?

Zanim osocze zostanie przetoczone zakażonemu, choremu pacjentowi będzie ono przygotowane i zbadane (zgodnie z obowiązującymi w krwiodawstwie i krwiolecznictwie wytycznymi opracowanymi dla każdego składnika krwi) oraz wykonane będą dodatkowe badania w celu oznaczenia miana przeciwciał skierowanych przeciwko koronawirusowi. Przed wydaniem każdego osocza do przetoczenia jest ono poddawane procesowi inaktywacji biologicznych czynników chorobotwórczych.

Jak oddać osocze w Olsztynie: http://www.rckikol.pl/

(UW Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!