KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Poznaj lepiej polskie instytucje kultury

Prawie 60 instytucji kultury zaprezentowano na wirtualnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” z inicjatywy i we współpracy z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego MKiDN. To w części nowe muzea, miejsca pamięci czy instytuty, które powstały dzięki zaangażowaniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego, ale także instytucje, które dzięki wsparcie MKiDN rozszerzają działalność, modernizują siedziby, realizują projekty o randze międzynarodowej.

Plansze poświęcone poszczególnym placówkom zawierają krótki opis ich historii i działalności, kody QR odsyłające do stron instytucji, a także adnotacje o wpisie na listę UNESCO lub Pomników Historii, jeśli dany obiekt się na nich znajduje, albo o przyznaniu Znaku Dziedzictwa Europejskiego.

Wśród zaprezentowanych instytucji znajdują się m.in. wszystkim znane Rezydencje Królewskie (Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazinki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie, Kielcach, Wrocławiu, także Muzeum Narodowe w Lublinie, które od 1 stycznia 2021 jest instytucją prowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Departament Dziedzictwa Kulturowego sprawuje także pieczę nad muzeami – miejscami pamięci narodowej. To m.in. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum w Treblince, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Państwowe Muzeum na Majdanku, Muzeum Getta Warszawskiego, Muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych czy Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie.

Dzięki ekspozycji dostępnej na stronie www.kultura.gov.pl można poznać także nowo powstałe muzea, które dzięki wsparciu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zapraszają już do swoich siedzib. To m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego czy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, ale także instytucje, których siedziby lub wystawy są jeszcze na etapie realizacji (Muzeum Historii Polski, Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum „Pamięć i tożsamość” im. Jana Pawła II w Toruniu).

Wystawa jest także okazją do zapoznania się z instytutami, które dbają o dziedzictwo narodowe i pamięć historyczną. Wśród nich znalazł się powołany w 2020 roku Instytut Dziedzictwa Solidarności czy Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, ale także Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego, który wraz z m.in. Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu współtworzy – finansowany przez MKiDN – program „Sieć Ziem Zachodnich i Północnych”, zajmujący się polskim dziedzictwem kulturowych na Dolnym Śląsku, Pomorzu, Warmii i Mazurach.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje projekt „Nowoczesnej sieci muzeów” jako wiano na stulecie odzyskania niepodległości. Sieć ta obejmuje ponad 100 inwestycji muzealnych i poświęconych polityce pamięci realizowanych w całym kraju.

Wystawa dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/galeria-instytucji-kultury-mkidn

(UW Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!