Poznaliśmy laureatów XI edycji Konkursu o Nagrodę im. Prof. Janiny Wengris
Poznaliśmy laureatów XI edycji Konkursu o Nagrodę im. Prof. Janiny Wengris, przyznawanej przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.
Organizowany od 11 lat konkurs ma na celu kształtowanie postaw ekologicznych oraz promowanie zachowań służących ochronie środowiska.
Po raz szósty w historii konkursu przyznano dwie nagrody – honorując oddzielnie osobę prywatną oraz podmiot zbiorowy. Laureatem indywidualnym został Marian Szymkiewicz – ornitolog, popularyzator zagadnień związanych z ornitologią i ochroną przyrody.
Nagrodą zbiorową uhonorowano Fundację „W Krajobrazie” z Sząbruka – organizację pożytku publicznego, specjalizującą się w ogrodnictwie, ochronie środowiska i architekturze krajobrazu.
Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 6 zgłoszeń w kategorii indywidualnej oraz 9 w kategorii podmiotów zbiorowych. Wnioski o przyznanie nagrody mogły składać koła i oddziały stowarzyszeń naukowo-technicznych, fundacje, organizacje społeczne, spółki (osobowe lub kapitałowe), jednostki sektora finansów publicznych, jak również osoby fizyczne.
Prof. Janina Wengris była znakomitym biologiem entomologiem, cieszącym się ogromnym szacunkiem wykładowcą uniwersyteckim oraz autorką wielu publikacji naukowych. Pod jej kierunkiem napisano 4 habilitacje, 8 doktoratów oraz około 140 prac magisterskich. Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej uhonorowana została licznymi odznaczeniami: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Ligi Ochrony Przyrody, Złotą Odznaką Zasłużonym dla Warmii i Mazur oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Laureaci Nagrody 2024:
Marian Szymkiewicz – w latach 2000-2023 był Kierownikiem Muzeum Przyrody w Olsztynie, gdzie prowadził cieszący się dużym zainteresowaniem cykl wykładów pt. „Spotkania z przyrodą” oraz spotkania filmowe pt. „Wieczór z filmem przyrodniczym”. Praca w muzeum była ściśle związana z edukacją i popularyzacją wiedzy przyrodniczej o regionie.
Przez 6 lat kierował także pracami Komitetu Ochrony Orłów. Jest współautorem kilku książek, albumów oraz artykułów poświęconych przyrodzie Warmii i Mazur, a także Polski. W latach 2006-2017 pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego kwartalnika „Natura – Przyroda Warmii i Mazur”. Od 1988 roku uczestniczy w pracach najpierw Wojewódzkiej Komisji Ochrony Przyrody, a obecnie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody. Jest ponadto członkiem Rady Naukowej Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Olsztyńskie, Rady Muzealnej Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie k. Łomży. Za działalność na rzecz ochrony i popularyzacji przyrody regionu w 1998 r. został laureatem Nagrody Zielonego Liścia – pierwszej w Polsce prywatnej nagrody za działalność na rzecz ekorozwoju Zielonych Płuc Polski. W 2003 r. otrzymał Nagrodę im. Profesora Alfreda Lityńskiego.
Fundacja „W Krajobrazie” – prowadzi działania z zakresu edukacji ekologicznej, na rzecz ochrony krajobrazu i przyrody, skierowane m.in. do uczniów szkół, kół gospodyń wiejskich, klubów seniora, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Swoje doświadczenie zbierała w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Może się poszczycić realizacją wielu interesujących projektów. Jak np. Jadalny krajobraz, którego celem była integracja, aktywizacja i edukacja ekologiczna społeczności podolsztyńskich gmin: Gietrzwałd, Stawiguda i Purda. W wyniku czego założono 14 niewielkich, podmiejskich ogrodów społecznych i posadzono tysiące jadalnych roślin. Z kolei projekt „Foodscaping”, zaowocował cyklem filmów edukacyjnych oraz warsztatami na temat ekologicznego ogrodnictwa, zrównoważonej konsumpcji i samodzielnej produkcji żywności. Przy siedzibie Fundacji została także założona Leśna Polana Edukacyjna Stacja Permakultura. To ogólnodostępna przestrzeń do edukacji ekologicznej na świeżym powietrzu, gdzie realizowane są warsztaty, wykłady i wystawy.
Działania Fundacji zyskują uznanie w ogólnopolskich konkursach. Wśród wyróżnień znajduje się m.in. przyznany w 2022 roku tytuł „Społecznika Roku” Tygodnika „Newsweek Polska”. W tym samym roku została laureatem Nagrody Głównej w XIX edycji konkursu „Godni naśladowania” w kategorii „Organizacja Godna Naśladowania” (Najlepsze inicjatywa: Global Garden Project 2012-2022). Rok wcześniej zdobyła także Ekolaur Polskiej Izby Ekologii.
(wwim)