Warmia i Mazury

Poznaliśmy nominowanych do konkursu „Wawrzyn”

Tegorocznych zwycięzców Literackiej Nagrody Warmii i Mazur poznamy na przełomie października i listopada 2020 roku. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Decyzja o przyznaniu nagród należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Przy ocenie poszczególnych książek brane są biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur.

Kandydatów do nagrody mogli zgłaszać dziennikarze, wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury oraz czytelnicy. Nominowane książki prezentowane są w mediach.

W 2020 r. nominacje do XVI edycji nagrody WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za 2019 r. otrzymały książki:
– „Początek, koniec, hot-dogi” Kacpra Kotulaka,
– „Gigusie” Jakuba Michalczeni,
– „Nóż w plecy, czyli wspomnienia muzykantów” Bogdana Pniewskiego,
– „Moje Crow River” Stanisława Raginiaka
– „W uchu pamięci” Andrzeja Zubkowicza

Głosami czytelników Biblioteki  i „Gazety Olsztyńskiej” oraz widzów Telewizji Polskiej Oddział w Olsztynie corocznie przyznana zostaje „Nagroda Czytelników”. Głosowanie na stronach internetowych będzie trwało do 18 października.

Podczas uroczystości bibliotekom z  województwa warmińsko-mazurskiego przyznane zostaną także:
– tytuł Bibliotheca Bona (otrzymują instytucje wyjątkowe, aktywne w działaniu i wyróżniające się w codziennej pracy),
– tytuł „Amici Librorum” (przyznany przez Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie po raz szósty. Wyróżniamy nim przyjaciół bibliotek i książki – osoby aktywne, wzbogacające nasze zbiory o szczególnie cenne i wartościowe publikacje),
– tytuł „Czytelnik Roku” (wyróżnienie przyznane przez Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie najaktywniejszemu czytelnikowi w minionym roku),
– tytuł „Bibliotekarz Roku 2019” (przyznawany pracownikowi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie).

Laureatów Wawrzynu oraz Wawrzynu Czytelników poznamy na przełomie października i listopada 2020. Uroczystość, która odbędzie się w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (ul. 1 Maja) będzie transmitowana on line na Facebooku WBP.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!