AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Poznawali potencjał przyrodniczy, kulturowy i historyczny Podlasia

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki zorganizowało wyjazd studyjny do województwa podlaskiego, w ramach realizowanej operacji własnej pn. „Inicjatywy aktywizujące mieszkańców Krainy Drwęcy i Pasłęki” przez Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki mieszkańców gmin: Dąbrówna, Grunwaldu, Jonkowa, Łukty, Miłakowa, Morąga, Ostródy, Świątek. Tematem wizyty w województwie podlaskim było wdrażanie wielofunduszowych strategii oraz Smart Village. Gminę Morąg reprezentowali: Leszek Biernacki – zastępca Burmistrza Morąga i Andrzej Niewiadomski – dyrektor Morąskiego Domu Kultury.

Operacja pn. „Inicjatywy aktywizujące mieszkańców Krainy Drwęcy i Pasłęki” mająca na celu wzrost zainteresowania potencjałem przyrodniczym, kulturowym i historycznym dla zachowania tożsamości obszaru, promocja i rozwój lokalny obszaru LSR oraz aktywizację mieszkańców, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu odwiedzili Tykocin i Białystok. Przewodnik Alicja Raczkowska opowiedziała m.in. o kulturze żyjącej tu niegdyś ludności żydowskiej. Ponadto w programie znalazło się: zwiedzanie Muzeum w Tykocinie Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, które znajduje się w dawnej synagodze żydowskiej; spacer po Tykocinie, rynek, Kościół św. Trójcy, zamek,  FlisakPark tzw. Muzeum Narwi, Pałac Branickich w Białymstoku wraz z Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, spacer po Białymstoku, rynek, ogrody Branickich.

Drugiego dnia odwiedzono Lokalną Grupę Działania Puszcza Białowieska z siedzibą w Hajnówce, która wdraża wielofunduszową strategię na swoim obszarze działania. Podczas wizyty uczestnicy  zwiedzili zrealizowane projekty z funduszy unijnych w Gmina Narewka. Podczas tego wydarzenia towarzyszył Wójt Gminy Narewka Jarosław Gołubowski oraz Prezes LGD Puszcza Białowieska Eugeniusz Kowalski.

Zaprezentowano: powstałą zeszłego lata infrastrukturę rekreacyjno-wypoczynkową z wiatą ogniskową oraz wieżą widokową w Starym Masiewie,  uruchomiony przed dwoma laty Dzienny Dom Pomocy w Lewkowie Starym oraz zrewitalizowaną w tym samym czasie przestrzeń publiczną na plaży nad rzeką w centrum #Narewka. W międzyczasie udało się zajrzeć i posłuchać pasjonujących opowieści o historii i kulturze gminy w Galeria Narewka, a także zrobić pamiątkowe fotografie na tle imponujących rzeźb słowiańskich bogów, zlokalizowanych na skwerku przy Gminny Ośrodek Kultury w Narewce. I choć pogoda nie rozpieszczała, to Kraina Żubra uraczyła przybyszy największą atrakcją – zupełnie przypadkowym spotkaniem z „królem puszczy”, który chwilę później schował się już w leśnej gęstwinie.

Trzeciego dnia przyszedł czas na zwiedzanie Białowieży, w tym Białowieskiego Parku Narodowego, Rezerwatu Pokazowego Żubrów, spacer ścieżką ekologiczną pn. „Żebra Żubra”.

Podlasie to magiczna kraina bogata w unikalną przyrodę, gdzie znajdziemy spokój, ciszę i do tego gościnność mieszkańców.

Rozległa zielona puszcza zamieszkana przez setki żubrów zaprasza na liczne szlaki piesze i rowerowe.

– Wizyta studyjna bardzo ciekawa. Niesamowity urok Podlasia.  Mamy już pomysły. Mam nadzieję, że już niedługo pojawi się u Morągu pamptrack, w parku koło pływalni. Pumptrack…to taki wszechstronny tor dla jednośladów – mówi Leszek Biernacki, zastępca Burmistrza Morąga.

(red./fot. org.)

error: Nie kopiuj!!!