Pracowity weekend policjantów na drogach

Gdy w weekend jedni odpoczywają inni – a wśród nich policjanci – dbają o to, by ten wypoczynek przebiegał bezpiecznie i interweniują tam, gdzie pojawi się jakieś zagrożenie. Takimi miejscami, które podlegają szczególnemu policyjnemu nadzorowi, są nasze drogi. Niestety nie brakuje na nich tych, którzy przez swoją beztroskę, brawurę i nieodpowiedzialność, stanowią zagrożenie dla innych osób. Wobec takich użytkowników dróg policjanci nie mają taryfy ulgowej.

W miniony weekend (15-17.03.2019) na drogach Warmii i Mazur doszło do 11 wypadków, w których na szczęście nikt nie zginął, ale 15 osób zostało rannych. Policjanci w regionie byli wzywani do 115 kolizji. Liczba tych groźnych drogowych zdarzeń mogłaby być niestety jeszcze większa, gdyby nie to, że w trakcie przeprowadzonych kontroli funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali 37 nietrzeźwych kierowców – czyli potencjalnych drogowych zabójców. Wobec tak bezmyślnych i nieodpowiedzialnych zachowań osób pojawiających się na drogach, policjanci nie mają pobłażania.

Od piątkowego popołudnia do niedzieli na terenie powiatu ostródzkiego obyło się bez wypadków. Odnotowano jedynie 12 niegroźnych kolizji drogowych. Policjanci przebadali blisko 300 kierujących na zawartość alkoholu w organizmie i ujawnili 5 nietrzeźwych kierujących. Dwóch z nich poruszało się motorowerami. Jeden z nich spowodował kolizję – stracił panowanie nad autem, wjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Miał ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie. Natomiast 29-letni mieszkaniec gminy Grunwald, który na terenie gminy poruszał się osobowym matizem, prowadził pojazd mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie i dodatkowo nie miał uprawnień do kierowania. Bez uprawnień i nietrzeźwy był również pewien mieszkaniec gminy Dąbrówno, którego policjanci zatrzymali w minioną sobotę na terenie gminy, z której pochodził. 44-letni mężczyzna miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Jeden z nietrzeźwych kierowców „wpadł” w miniony piątek, bo przejechał na czerwonym świetle na jednym ze skrzyżowań w Ostródzie. Całe zdarzenie zarejestrował Ambulans Monitoringu Wizyjnego, którego kamery rejestrowały akurat to skrzyżowanie. Kierujący BMW 41-letni mężczyzna miał blisko promil alkoholu w organizmie.  W miniony weekend policjanci ujawnili również 39 wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości. Jeden ze sprawców takiego wykroczenia stracił prawo jazdy na 3 miesiące ponieważ jechał z prędkością 106 km/h w terenie zabudowanym. 

W dniu 17.03.2019r. Ok godziny 6.00 OSP Łukta została zadysponowana przez dyżurnego SKKP w Ostródzie do wypadku na trasie Łukta-Pelnik. Po dojechaniu na miejsce okazało się iż, kierowca stracił panowanie nad pojazdem wpadł do rowu i uderzył w przydrożne drzewo. Na miejscu strażacy zastali jedną osobę poszkodowaną, która twierdziła, że kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia. Po przeszukaniu okolicy nie stwierdzono obecności innych osób. Po przyjeździe policji poszkodowany przyznał się, że to on kierował pojazdem i nikt inny z nim nie podróżował. Kierowca został przebadany przez Zespół Ratownictwa Medycznego i nie wymagał hospitalizacji.

Siły i środki obecne na miejscu zdarzenia: OSP Łukta 539N32, JRG Morąg 532N21, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego.

Przypominamy i apelujemy!

Kierowco! Za kierownicę wsiadaj  zawsze wypoczęty i trzeźwy. Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojego stanu trzeźwości i nie jesteś pewny czy możesz kierować pojazdem, informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z alkomatu stacjonarnego w budynkach komend policji.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo taka osoba musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Od 2017 r. – po nowelizacji przepisów karnych – niezatrzymanie się do kontroli drogowej nie jest już wykroczeniem, a przestępstwem. Kodeks karny art. 178 b mówi o tym, że kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego (przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych) polecenia do zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(KWP Olsztyn/ OSP Łukta/ fot. OSP Łukta)