Warmia i Mazury

Prestiżowe nagrody dla „JAK NAJDALEJ STĄD”

Jury 45 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni uhonorowało twórców  filmu JAK NAJDALEJ STĄD  trzema nagrodami.

Nagrodę za Najlepszy Scenariusz otrzymał reżyser filmu Piotr Domalewski, odtwórczyni głównej roli Zofia Stafiej – Nagrodę za Najlepszy Profesjonalny Debiut, zaś Hania Rani – Nagrodę za Najlepszą Muzykę.

– Jest to dla mnie najważniejsza nagroda – powiedział Piotr Domalewski. – Scenariusz pisze się w samotności, a następnie człowiek staje oko w oko z ekipą i całym zespołem i jeśli widzę, że oni to zaakceptowali, są do tej pracy, do realizacji mojego pomysłu zapaleni, to wiem że to jest właśnie to na czym mi zależało. Nie byłoby tej nagrody, a przede wszystkim nie byłoby filmu bez Waszego wsparcia, Pana Gustawa Marka Brzezina marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, który wierzy w siłę kina! To się czuje za każdym razem, gdy jesteśmy u Was! Dziękuję Warmińsko-Mazurskiemu Funduszowi Filmowemu. Uwierzyliście we mnie, gdy realizowałem CICHĄ NOC, i uwierzyliście gdy przystępowałem do pracy nad JAK NAJDALEJ STĄD ! Bardzo Wam za to dziękuję!.

Zupełnie inna niż w filmie, prywatnie skromna Zofia Stafiej ściszonym głosem powiedziała: – Jest to coś przepięknego. Wykonuję zawód, który kocham i zostałam za to doceniona! To w pełni zasługa Piotra Domalewskiego, który mnie wybrał spośród ponad tysiąca kandydatek do tej roli, a później genialnie poprowadził!.

Hania Rani (Hanna Raniszewska) pianistka, kompozytorka i wokalistka, autorka muzyki do filmu Piotra Domalewskiego z niedowierzaniem przyjęła wiadomość o nagrodzie. Wcześniej napisała muzykę  do filmu dokumentalnego. Nie kryje, że propozycja skomponowania muzyki do pełnometrażowego filmu fabularnego było dla niej wielkim wyzwaniem, ale też i marzeniem. – Uważam, że coś dzieje się ważnego w muzyce współczesnej, szuka ona innych pól eksploatacji, obrała inne media. Jednym z nich jest film. Właśnie dlatego podjęłam się tej próby. Ta nagroda jest dla mnie wielki zaskoczeniem.  Moja muzyka w filmie Piotra Domalewskiego jest bardzo skromna, oparta na ciszy i jakimś niedopowiedzeniu…

Prapremiera JAK NAJDALEJ STĄD  miała miejsce w Olsztynie 16 września. Od tamtej pory film prezentowano na trzech międzynarodowych festiwalach, gdzie uzyskał 4 ważne nagrody.

45 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (8-12 grudnia 2020 r.) odbywał bez widzów w festiwalowych salach, całkowicie przeniósł się do sieci. W konkursie głównym o Złote Lwy rywalizowało 14 filmów.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!