AktualnościHALO MORĄG

Problem parkowania przy ul. Mickiewicza

Nasza redakcja otrzymała trzy listy dotyczące powstania parkingu przy ul. Mickiewicza 7 B w Morągu. Czytelnicy skarżą się, że „na środku chodnika” powstał parking. Proszą o zajęcie się tematem. Wysłaliśmy w miniony poniedziałek 23.11 pytania do Zarządu Dróg Powiatowych w Ostródzie, ale do dnia dzisiejszego (27.11) nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Zwracam się z prośbą, o usunięcie parkingu na ulicy Mickiewicza 7b, gdyż koliduje on  z bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz bezpieczeństwem pieszych. Jestem mieszkanką ulicy Mickiewicza od wielu lat. Nie jednokrotnie  byłam świadkiem niebezpieczeństwa pieszych, którzy muszą przechodzić środkiem ulicy, ponieważ parking na „środku chodnika” jest zastawiony autami.

Parking powstał z dnia na dzień bez uzgodnienia z mieszkańcami domu na ulicy Mickiewicza 7B w Morągu. Pismo motywuje tym, że w chwili zagrożenia np. pożarem Straż Pożarna bądź Pogotowie Ratunkowe nie jest w stanie podjąć interwencji  dość blisko miejsca zdarzenia, ponieważ samochody zaparkowane „na środku chodnika” uniemożliwiają wjazd, a zarazem działań funkcjonariuszy. Parking jest wytyczony do samej ulicy, co powoduje brak przejścia dla pieszych. Piesi nie mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy, ponieważ w odległości 150m. nie ma pasów na ulicy. Stwarza to realne zagrożenie utratą zdrowia a nawet życia. Motywuję również tym, że kilka miesięcy wcześniej na chodniku postawiono znak zakazu postoju  powyżej 15 min. Niejednokrotnie interweniowała Policja i Straż Miejska upominając kierowców o czasie postoju samochodów, nawet pracowników komisu znajdującego się na ul. Mickiewicza. Zarząd Dróg Powiatowych udzielił informacji, że w pasie drogowym nie może istnieć parking bo jest realnym zagrożeniem.  Z poważaniem Bortkiewicz Magdalena.

Witam jestem mieszkanka Morąga i dnia dzisiejszego zobaczyłam nowo powstały parking. Nie znam przepisów ale to na oko widać że jest coś nie tak z tym parkingiem gdyż jest on wytyczony na chodniku. Jak przejść? Ulicą? A gdzie tu przepisy ruchu drogowego?  – Aniela Pawlak.

Witam jestem głęboko zbulwersowany na parking który został utworzony na ul. Mickiewicza tuż obok Komisu i częściowo Salonu fryzjerskiego. Parking został wytyczony kosztem chodnika co powoduje że przechodząc muszę wejść na drogę i obawiać się czy nie stwarzam zagrożenia dla siebie oraz kierujących samochody przejeżdżające tuż obok mnie. Przechodząc obok zaparkowanych samochodów ulicą zostałem ochlapany przez przejeżdżające samochody. Nie wiem kto jest odpowiedzialny za stworzenie owego parkingu ale powinien zostać za to pociągnięty do odpowiedzialności – Daniel Wiśniewski.

Na naszym facebookowym profilu zapytaliśmy mieszkańców co sądzą o dodatkowym parkingu. Większość wypowiadających się osób była za jego pozostawieniem.

We wtorek, 24.11. przy nowym parkingu odbyło się, z inicjatywy radnego miejskiego i przewodniczącego Zarządu Osiedla „Kwiatowa” Aleksandra Cydejko, spotkanie dotyczące parkingu. Wzięli w nim udział: Magdalena Bortkiewicz, jedna z autorek listu do naszej redakcji, radna powiatowa Elżbieta Dziubińska, Stanisław Luśnia – członek Zarządu Osiedla „Kwiatowa”. Przedstawicielka ZDP w Ostródzie przedstawiła na nim stanowisko Zarządu Dróg Powiatowych w Ostródzie. Powiedziała, że parking został zlokalizowany w 100 % na działce powiatowej i jest on odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy uważają, że przy tej ulicy jest za mało miejsc parkingowych. Powstały dodatkowe miejsca parkingowe, ponieważ w okolicy znajdują się lokale usługowe. Parking został oznakowany prawidłowo. Piesi mają możliwość przejścia za parkingiem i jest to dla nich bezpieczne.

Obecna na spotkaniu Elżbieta Dziubińska pytała, czy nie brano pod uwagę innych rozwiązań lokalizacji miejsc postojowych jeżeli chodzi o ulicę Mickiewicza, ponieważ jest to jedna z najdłuższych i najbardziej ruchliwych ulic. Radna E. Dziubińska powiedziała, że na tym odcinku potrzebny jest chodnik po obu stronach drogi. Nie wszyscy jej użytkownicy wiedzą, że mogą przejść bliżej budynków i dlatego wybierają niebezpieczne przejście jednią. Elżbieta Dziubińska dodała, że przy jednym z banków jest teren, który w czasie opadów jest zalewany i powiat mógłbym porozumieć się z gminą, aby tam powstał parking na ok. 20 miejsc.

Aleksander Cydejko zasugerował, aby postawić znak informujący pieszych o możliwości przejścia, namalować ludzika, podciąć gałęzie, sprzątnąć liście, zagrabić.

Następnego dnia gałęzie zostały podcięte, sprzątnięto liście, zagrabiono tak, aby piesi mogli swobodnie korzystać z chodnika.

Radna E. Dziubińska złożyła w tej sprawie interpelację do starosty ostródzkiego, Magdalena Bortkiewicz również napisała pismo do ZDP w Ostródzie.

(red./fot. arch. prywatne)

error: Nie kopiuj!!!