Warmia i Mazury

Profilaktyka Astmy i Alergii

Alergia jest coraz powszechniejszym schorzeniem, uznanym za problem cywilizacyjny. Nieleczona może prowadzić do astmy. Na alergię choruje w Polsce ok. 12 mln osób, a ponad 4 mln walczy z astmą.

Podstawową rolę w procesie terapii – oprócz rozpoznania i odpowiedniego dobrania leków – odgrywa wiedza na temat choroby.

Astma oskrzelowa

To choroba układu oddechowego, spowodowana zapaleniem błony śluzowej oskrzeli.

Może objawiać się:

kaszlem,

uczuciem duszności,

świstami oddechowymi,

uciskiem w klatce piersiowej.

Objawy mogą być wywołane lub nasilone przez:

przeziębienie, grypę,

zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy,

alergeny, zimne powietrze,

uprawianie sportu,

opary środków chemicznych w powietrzu (np. farb czy rozpuszczalników), perfumy.

Liczy się każdy oddech

Narodowy Fundusz Zdrowia, we współpracy z organizacjami pacjenckimi i świadczeniodawcami, prowadzi działania w zakresie realizacji wieloletniego projektu edukacyjnego „…liczy się każdy oddech”. Celem projektu jest upowszechnienie informacji o astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc – POChP, edukacja zdrowotna pacjentów oraz poprawa jakości usług świadczonych przez świadczeniodawców.

Tytuł projektu został użyczony przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP – www.astma-alergia-pochp.plotwiera się w nowej karcie

„Astma – choroba z którą można żyć” – seria filmów edukacyjnych

M.in. o tym, jak zadziałać profilaktycznie dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Profilaktyka Astmy i Alergii – MATERIAŁY EDUKACYJNEotwiera się w nowej karcie
Zapraszamy również do obejrzenia filmu na kanale Akademia NFZotwiera się w nowej karcie, gdzie o tym jak zapobiec rozwojowi astmy i alergii i jak z nimi „dobrze żyć” mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii.

(NFZ)

 

error: Nie kopiuj!!!