Profilaktyka uzależnień. Tytoń i e-papierosy.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) palenie tytoniu zabija na świecie ponad siedem milionów ludzi rocznie. Co czwarty nastolatek pali e-papierosy, 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy.

Czym się różni tradycyjny papieros od e-papierosa? Jakie są konsekwencje palenia? Co zyskujesz rzucając palenie? Co robić, aby zminimalizować ryzyko uzależnienia od palenia? Gdzie szukać pomocy? Czy dieta i aktywność fizyczna pomogą w rzuceniu palenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w ulotce.

Zapraszamy do zapoznania się materiałem filmowym. O uzależnieniu od palenia papierosów i jego szkodliwych konsekwencjach opowiadają eksperci: lek. med. Iwona Witkiewicz, specjalista chorób płuc z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie oraz Karolina Flacht, psychoterapeuta uzależnień.

Bezpłatne plany żywieniowe z przepisami na zdrowe dania znajdziesz na portalu diety.nfz.gov.pl.

Jeżeli chcesz zacząć ćwiczyć regularnie lub utrzymać dotychczasową kondycję, skorzystaj ze sprawdzonych, bezpiecznych treningów: 8 tygodni do zdrowia, oraz ćwiczeń na naszej stronie – „Atlas ćwiczeń”.

 

(UW Olsztyn)