Projekt „Mądrzy Cyfrowi” w morąskiej bibliotece

Chcesz zmieniać świat? Chodzisz do 6 lub 7 klasy? Chcesz aktywnie spędzić druga połowę ferii? Mamy dla Ciebie super projekt! Zapisz się w Czytelni do projektu „Mądrzy Cyfrowi”, dzięki któremu z pomocą nowych technologii (Google – partner projektu) zmienimy nasze społeczeństwo na lepsze – zapraszają morąscy bibliotekarze.

Kiedy: 28.01.2019 – 1.02.2019 (ok. 4 godziny dziennie)
Gdzie: Miejska Biblioteka Publiczna – Czytelnia
Dla kogo: uczniowie z 6 i 7 klasy (ilość miejsc ograniczona)
O co chodzi: będziemy główkować jak „zmienić świat na lepsze”. Autorzy najlepszych pomysłów mogą zdobyć pieniądze na ich realizację.

MĄDRZY CYFROWI to pierwszy ogólnopolski program, którego głównym celem jest edukacja uczniów w zakresie wartości połączona z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych i rozwijaniem postaw odpowiedzialności społecznej.

Projekt realizowany jest przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org

Na czym polega program?

Uczniowie przystępujący do programu biorą udział w zajęciach podczas pięciu dni ferii zimowych. Poznają wówczas istotę wartości moralnych takich jak: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga cywilna i mądrość oraz zdobywają kompetencje w zakresie kilkunastu narzędzi cyfrowych w tym m.in. Canva, Padlet, Thinglink, AppyPie, myślenie projektowe. Na bazie zdobytej wiedzy tworzą projekty społeczne, które następnie samodzielnie realizują przez sześć tygodni.

Zajęcia z młodzieżą prowadzą nauczyciele/bibliotekarze/edukatorzy, którzy w ramach programu zostają wcześniej odpowiednio przeszkoleni i przygotowani (poprzez on-linowy kurs z metodyki nauczania wartości moralnych, materiały na temat wybranych narzędzi cyfrowych).

Jakie są korzyści z udziału w programie?

Program zapewnia nową wiedzę oraz wzmacnia kompetencje uczniów i nauczycieli, bibliotekarzy,

edukatorów. Jest zgodny z podstawą programową (nauczanie wartości) oraz programem MEN ‒

Aktywna Tablica (nowe narzędzia cyfrowe).

(red./MBP Morąg/mądrzycyfrowi.pl)