Warmia i Mazury

Przekazanie symbolicznego czeku na rozbudowę Uranii

Gustaw Marek Brzezin przekazał prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi symboliczny czek na dofinansowanie przebudowy Hali Sportowo-Widowiskowej „Urania” w Olsztynie.

Wartość całkowita projektu związanego z przebudową i rozbudową hali wraz z budową lodowiska zewnętrznego, parkingu podziemnego, miejsc parkingowych naziemnych, komunikacji kołowej i pieszej, zagospodarowanie zieleni i małej architektury oraz zapewnienie niezbędnej infrastruktury technicznej i wyposażenia, wynosi ponad 190 mln zł. Unijne dofinansowanie to kwota blisko 132 mln zł.

W konferencji prasowej, która odbyła się w Centrum Wdrażania i Promocji Innowacji WMARR w Olsztynie, samorząd województwa reprezentowali Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa), Miron Sycz (wicemarszałek województwa), Marcin Kuchciński (wicemarszałek województwa), Sylwia Jaskulska (członek zarządu) oraz Jolanta Piotrowska (członek zarządu). Z kolei Urząd Miasta w Olsztynie – Piotr Grzymowicz (prezydent) oraz Ewa Kaliszuk (zastępca prezydenta).

Podczas spotkania zostały przedstawione główne założenia montażu finansowego tej inwestycji i rys historyczny negocjacji z Komisją Europejską, a także opis projektu z prezentacją.

Te specjalnie wynegocjowane przez zarząd województwa w Komisji Europejskiej środki umożliwiają odmianę sportowego, kulturalnego czy biznesowego oblicza nie tylko samego Olsztyna, ale również całego regionu przyznaje marszałek Gustaw Marek Brzezin.Hala Urania całkowicie zmieni swoje oblicze i będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów w Polsce. To, że dzisiaj możemy się tutaj spotkać, to wielomiesięczna ciężka praca wielu osób, którym mocno zależy na rozwoju Warmii i Mazur. Jednak nie zapominajmy, że bez unijnych środków ta inwestycja w ogóle nie doszłaby do skutku. Po okresie związanym z przeprowadzeniem formalności nadchodzi wreszcie czas na realizację tego przedsięwzięcia.

W bryle A zaprojektowano centralnie usytuowane boisko wraz z widownią, strefą VIP, stanowiskami dla dziennikarzy oraz szatnie wraz z pomieszczeniami dla trenerów. Przebudowany obiekt będzie mógł pomieścić nieco ponad 4 tys. widzów. Główna kopuła będzie wyposażona w nowe elementy paneli akustycznych  i oświetlenia, przydatnymi również podczas organizacji imprez kulturalnych. Z kolei zaplecze konferencyjne służyć będzie organizacji kongresów, wystaw czy szkoleń. Ta bryła budynku to także główne wejście wraz z przestrzenią na kasy bądź recepcje. Zlokalizowana będzie tu też część komercyjna i restauracyjna.

Bryła główna zostanie skomunikowana z bryłą BC, do której przewidziano oddzielne wejście. Mieścić się tam będzie sala treningowo-rozgrzewkowa (z trybunami na 500 miejsc), sala podnoszenia ciężarów, sala judo oraz pomieszczenia odnowy biologicznej i medyczne. Przy holu zlokalizowana będzie wypożyczalnia łyżew i rolek stanowiąca zaplecze dla użytkowników zadaszonego lodowiska-rolkowiska, zlokalizowanego od strony al. Piłsudskiego. Pomiędzy obiema bryłami zaplanowano natomiast ściankę wspinaczkową.

Obiekt będzie dysponował parkingiem podziemnym, na którym przewidziano także punkty do ładowania pojazdów elektrycznych. Poza parkingiem podziemnym zaprojektowano także parking naziemny (ogółem przewidziano 274 miejsc parkingowych).

Zmianie ulegnie także zagospodarowanie wokół budynku. Powstaną drogi dojazdowe, ścieżka rowerowa, ciągi piesze. Uporządkowana zostanie zieleń wokół hali. Całość została zaprojektowana z myślą o przystosowaniu hali dla osób z niepełnosprawnościami.

Modernizacja hali Urania powinna zakończyć się jesienią 2023 roku.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!