Przewoził w aucie więcej niż można pasażerów

Ostródzcy policjanci zatrzymali na terenie gminy Małdyty do kontroli auto dostawcze. W jej trakcie okazało się, że w części ładunkowej przewożeni są pasażerowie. W momencie zatrzymania autem podróżowało 7 osób, a w świetle prawa mogły nim jechać tylko 3. Za przewożenie zbyt dużej liczby osób w aucie kierowca został ukarany mandatem i punktami karnymi, a jego prawo jazdy zostało zatrzymane.

W czwartek (05.12.2019) około godz. 17:00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie na terenie gminy Małdyty zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem marki VW Crafter. Podczas kontroli okazało się, że samochodem dostawczym, który był przystosowany do przewozu 3 osób, jechało aż 7 osób. Żeby było to technicznie możliwe, właściciel auta w części ładunkowej zamontował fotele i tak przerobionym autem przewoził pracowników.

Wobec 32-latka, który kierował autem i odpowiadał za wszystkich pasażerów, policjanci wyciągnęli konsekwencje prawne. Za to wykroczenie funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Mężczyzna dodatkowo został ukarany 400 złotowym mandatem i punktami karnymi. Pasażerowie natomiast w obecności funkcjonariuszy musieli wysiąść z kontrolowanego auta, ponieważ podróżowanie w takich warunkach jest zabronione. Zabroniona jest również samoistna zmiana przeznaczenia pojazdu. W trakcie kontroli okazało się, że kontrolowany samochód nie posiadał aktualnych badań technicznych.

Taka sytuacja – przewożenie zbyt dużej liczby osób i do tego autem bez ważnych badań technicznych  – stwarza dla pasażerów poważne zagrożenie. W razie zdarzenia drogowego, jego skutki mogłyby być tragiczne zarówno dla kierowcy, jak i przewożonych osób.

(KPP Ostróda)