Przysięga Terytorialsów w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa. Dokładnie 80 lat później, 1 września br., słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 200 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Było to już szóste zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach  w 2019 r., a drugie w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Uroczystą i pełną emocji przysięgę żołnierze złożyli na Placu Solidarności w Olsztynie, o godzinie 12.00.

Przysięgę w Olsztynie złożyło ponad 200 osób, wśród nich 48 kobiet. To mieszkańcy Olsztyna, Szczytna, Elbląga, Braniewa, Ostródy, Morąga, Bartoszyc, Giżycka i wielu innych miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego.

Dowódca brygady zwracając się do swoich żołnierzy podkreślił, że złożenie przysięgi wojskowej w tak wyjątkowym dniu to powód do dumy, ale i ogromna odpowiedzialność. Dodał, że poprzednicy, nie wahali się złożyć największej ofiary własnego życia, abyśmy mogli żyć, pracować i służyć w wolnym kraju. „To jednak co czyni przywołanych poprzedników, bohaterów walki o wolność, wielkich patriotów żywymi, to nie tylko nasza pamięć historyczna, ale prawdziwa identyfikacja z nimi poprzez nasze czyny” – zaznaczył płk Mirosław Bryś, wskazując tym samym swoim żołnierzom misję WOT.

Podczas uroczystości, szer. Paulina Rudziewicz, w imieniu wszystkich składających przysięgę, podziękowała dowódcom i instruktorom za zaangażowanie i trud włożony w szkolenie. Zwróciła się również do rodzin i kolegów: „ Dziękujemy naszym rodzinom za miłość, za wsparcie i za słowa otuchy w trudnych chwilach. Dziś wracając do domów pamiętajmy o szlachetnej postawie bohaterów II wojny światowej i o tym, że w czasach wojny nie ma młodości, nie ma normalnego życia. Doceńmy więc dziś naszą wolność”.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 21 tys. żołnierzy. Ponad 2 tys. żołnierzy to Terytorialsi z Warmii i Mazur.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi składający przysięgę 1 września br. to ludzie młodzi. Aż 87 % żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej. W szkoleniu podstawowym silną grupę tworzą Panie,  jest ich blisko 23%.

Wśród przysięgających byli przedstawiciele wszelkich profesji, m. in. geodeta, fizjoterapeuta, radca prawny, psycholog, pracownik poczty, technik farmacji, urzędnik skarbowy, pedagog i pracownik lasów państwowych. Przysięgę złożyli nauczyciele, listonosz, stolarz, mechanik, księgowa oraz dyrektor. Dużą grupę przysięgających stanowili uczniowie szkół średnich i tegoroczni absolwenci.

Ponad 25% żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, a 12 % pochodzi z powiatu szczycieńskiego. Ponad 13 % żołnierzy pochodzi z powiatu elbląskiego, a ponad 1 % mieszka w Braniewie. Blisko 15% żołnierzy pochodzi z Iławy, a ponad 12% z powiatu lidzbarskiego. Ponad 15%  ochotników mieszka w powiecie ostródzkim, z czego połowa to mieszkańcy Morąga. Pozostali przysięgający to mieszkańcy powiatu działdowskiego, nowomiejskiego, nidzickiego, giżyckiego, ełckiego, mrągowskiego, piskiego i ostródzki.

Misja WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. WOT swój potencjał opiera na żołnierzach-ochotnikach. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 21 tys. żołnierzy.

(Dorota Karbowska, Specjalista ds. komunikacji w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu)