Quad niedopuszczony do ruchu a kierowca pijany

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło na terenie gminy Morąg. Według wstępnych ustaleń kierujący quadem 36- latek zjechał na przeciwległy pas jezdni i uderzył w jadącego z naprzeciwka volkswagena. Mężczyzna był pijany. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało blisko 1,5 promila.

Do zdarzenia doszło wczoraj (14.06.2021r) około godz. 17:30 w m. Jurecki Młyn (gm. Morąg). Według wstępnych ustaleń kierujący czterokołowcem zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z jadącym z naprzeciwka volkswagenem. Kierowca quada z obrażeniami ciała trafił do szpitala. W trakcie obsługi zdarzenia na jaw wyszło, że pojazd, którym się poruszał nie został dopuszczony do ruchu. Ponadto, 36- latek był pijany. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało blisko 1,5 promila. Policjanci apelują o rozsądek i przypominają podstawowe przepisy dotyczące quadów.
Co mówi prawo o poruszaniu się qudami?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami quad traktowany jest jako inny pojazd samochodowy, a jego nazwa w prawie o ruchu drogowym to: czterokołowiec – czterokołowiec lekki. Kodeks drogowy tak definiuje pojęcia:

pojazd samochodowy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego;

czterokołowiec – pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

a) w przypadku przewozu rzeczy 550 kg,

b) w przypadku przewozu osób 400 kg;

czterokołowiec lekki – czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Pojazdy te poruszając się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie, zarejestrowane i ubezpieczone w zakresie OC, a kierujący takim pojazdem winien posiadać uprawnienia do kierowania i okazać je podczas ewentualnej kontroli drogowej.

Jeżeli pojazd zarejestrowany jest jako czterokołowiec lekki, to kierujący powinien posiadać prawo jazdy w zakresie kategorii co najmniej AM. Aby ubiegać się o takie „prawko” należy mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz najważniejsze zdać egzamin i odebrać dokument. Aby poruszać się czterokołowcem należy mieć uprawnienia w zakresie kategorii B1 lub B. O prawo jazdy kat. B1 może ubiegać się osoba, która skończyła 16 lat, a 18 lat w przypadku kat B, i spełni warunki wskazane przy kat AM. Ponadto wymienione kategorie ( AM,B1,B) uprawniają do poruszania się motorowerem. Pamiętajmy, że kat C, D, T nie uprawnia do prowadzenia czterokołowca, za wyjątkiem czterokołowca lekkiego.

Kolejnym warunkiem, który musimy spełnić aby zgodnie z prawem poruszać się quadem jest używanie kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy również pasażera takiego pojazdu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pojazd ma zamkniętą zabudowę bądź wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że przewożąc dziecko w wieku do 7 lat czterokołowcem nie możemy przekraczać 40 km/h. Koleją kwestią dotyczącą ograniczeń jest kategoria dróg. Tak jak zarejestrowanym quadem możemy poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu tak nie możemy nim wjechać na autostrady i drogi ekspresowe.

Kiedy zdecydujemy się na korzystanie z takiego sprzętu, spełnimy wszystkie prawne wymagania w kwestii rejestracji i nabycia uprawnień do jego prowadzenia, kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Z reguły są to szybkie i zwrotne pojazdy, a nieumiejętna technika jazdy może skończyć się wypadkiem.

(KPP Ostróda/ zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu/fot. pixabay)